Електронні адреси бібліотеки: gmail biblioteka.cnu@gmail.comemail biblioteka.cnu@ukr.netemail 1 biblioteka@cdu.edu.ua      Соціальні мережі бібліотеки: instagram Instagramfacbook Facebooktelegram Telegram

Статьи и обзоры nachodki.ru

Літопис університету на газетних шпальтах

Рік 1955

     50-річчя від дня народження та 30-річчя науково-педагогічної діяльності відзначив завідувач кафедри мовознавства Черкаського педінституту Михайло Андрійович Жовтобрюх (Черкаська правда, 23 листопада, № 276).
[Довідково: М. А. Жовтобрюх – відомий український лінгвіст, доктор філології, професор, автор багатьох монографій. Від 1953 – до 1959 р. очолював кафедру мовознавства ЧДПІ, по тому довгі роки працював на посаді завідувача відділу Інституту мовознавства АН України].

images

    У педагогічному інституті функціонує 4 факультети, на яких навчається 3.500 студентів. Науково-навчальну роботу здійснюють 13 кафедр, де працює 110 викладачів. Лише за 5 останніх років 15 викладачів інституту захистили кандидатські дисертації, а 6 доцентів успішно працюють над докторськими. Завідувач кафедри літератури доцент А. Бондаренко та старший викладач М. Кашуба у складі авторського колективу написали підручник і хрестоматію з української літератури для 10 класу середньої школи, доцент М. Мойсеєнко працює над підручником педагогіки для педвузів, доцент М. Жовтобрюх — над підручником з історичної граматики.
   Спостерігається значне підвищення успішності студентів: минулий навчальний рік 160 закінчили на «відмінно», а 810 — на «відмінно» і «добре». (Черкаська правда, 26 листопада, №279).
[Довідково: М. В. Мойсеєнко понад 10 років очолював кафедру педагогіки, а М. Ф. Кашуба певний час обіймав посаду декана філологічного факультету].

           images

     Серед 110 викладачів ЧДПІ – 30 кандидатів наук, доцентів. Лише в післявоєнні роки викладачі розробили близько 200 наукових проблем, переважна більшість яких мали практично-прикладнє значення. Зокрема, доцент І. Крупаткін обґрунтував теоретичну базу процесу виробництва хлорвінілу та розробив спосіб одноразового отримання ізопропілового ефіру. Метод аналізу слідів деяких мікроелементів, який нині використовується в металургії» розробив доцент В. Чуйко. А старший науковий співробітник X. Ніхамкіна забезпечила вдосконалення синтезу багатьох лікарських препаратів.
    На кафедрі ботаніки вивчається питання добору найбільш продуктивних травосумішей, морозостійкості сортів груш, освоєння природних луків, отримання високоврожайного гібридного насіння кукурудзи тощо.
Провідне ж місце в науковій тематиці інституту займають проблеми, пов’язані з підвищенням якості навчально-виховній роботі школи. Так, кафедра педагогіки дослідила й теоретично узагальнила питання про психологічні основи уваги молодших школярів та про моральне виховання учнів, а кафедра фізики розробила практикум з фізики для середньої школи та методику демонстрації.
   719 студентів беруть участь у роботі студентського наукового товариства. (Черкаська правда, 26 листопада, №279).

  Рік 1956
    У порядку обміну агробіологічна станція Черкаського педінституту отримала великий асортимент насіння квітів та інших зелених насаджень від ботанічних садів Москви, Ленінграду, Києва, Одеси, Кавказу, Середньої Азії, а також з Бухареста, Варшави та інших міст і територій.
    У теплицях агробіологічної станції є великий набір кімнатних рослин походження тропічного і субтропічного поясів різних частин світу. (Черкаська правда, 16 березня № 65).
     Довідково: агробіологічна станція - нині ботанічний сад.
images
У Черкаському педінституті чотири факультети: мовно-літературний, фізико- математичний, природничий та фізичного виховання і спорту закінчує 249 осіб, зокрема 54 — майбутні вчителі російської та української мови і літератури, 96 — фізики й математики, 55 — біології і 46 — фізкультури. Випускники виявили бажання працювати в Рівненській, Сталінській, Чернігівській, Хмельницькій, Київській та Черкаській областях. (Черкаська правда, 8 травня № 108).
images
У Черкаському педінституті до занять на всіх факультетах приступило 900 студентів. На перший курс факультету фізичного виховання, фізико- математичного, природничого і філологічного складали іспити 840 осіб, прийнято — 250, з них 80 — медалісти. В числі нових студентів є учасники Великої Вітчизняної війни, демобілізовані воїни, робітники і службовці. Понад 300 студентів інституту продовжують брати участь у збиранні врожаю на цілинних землях Казахстану. (Черкаська правда, 2 вересня № 207).

                                                        Рік 1957
     Валентин Гук — студент Черкаського педагогічного інституту, який стартував поза конкурсом на першість Києва з легкої атлетики в спортивній ходьбі на 20 км. Він здобув перемогу над київськими суперниками, пройшовши дистанцію за 1 год. 28 хв. 38, 4 сек. Цей результат перевищив рекорд України, і лише на 40, 2 сек. був нижчим світового рекорду. (Черкаська правда, 19 квітня № 93).
  Довідково: В. Ф. Гук — перший серед черкащан майстер спорту зі спортивної ходьби, мав звання «Почесний майстер спорту» (таке звання до поч. 1970-х рр. присвоювалося тим спортсменам, які щонайменше 5 разів виконували норматив майстра спорту).
images
   У змаганнях з важкої атлетики значного успіху добився студент Черкаського педінституту Анатолій Гуля, який встановив три рекорди обласної ради ДСТ «Буревісник». У жимі двома він показав результат 102, 5 кг у ривку двома — 102, 5 кг, загальна сума в триборстві дорівнює 330 кг. У попередніх вагових категоріях перемогли важкоатлети А. Шаульський, В. Косовський, Н. Черниш, М. Нестеренко (м.Черкаси). Загальну перемогу з рахунком 5:2 здобули черкаські спортсмени. (Черкаська правда, 5 червня № 131).
  Довідково: А. Я. Гуля пізніше став заслуженим тренером України, суддею республіканської категорії.
images
   Завершилися державні екзамени на заочному відділі Черкаського педагогічного інституту. Близько 370 заочників одержали дипломи вчителя середньої школи. На заочний відділ вузу прийнято 426 осіб, з них на перший курс фізичного виховання складали екзамени 51 особа. Решту вступників, які мають дипломи вчительського інституту, зараховано на третій курс без екзаменів. (Черкаська правда, 4 серпня № 183).

                                                     Рік 1958
   З доповіддю про підсумки навчально-виховної роботи за минулий рік і сучасні завдання на засіданні Вченої ради Черкаського педінституту виступив голова ради доцент Тканко. Особливу увагу доповідач та виступаючі приділили зміцненню матеріально-технічної бази інституту, добору і вихованню науково- педагогічних кадрів та розгортанню науково-дослідницької роботи.
   До нового складу Вченої ради увійшли професор Гасовський, доценти Солодовник, Бугаєнко, Довгяло, директор базової школи Римаренко, завідувач облвно Ткаченко та інші. (Черкаська правда, 25 вересня № 227).
  Довідково: професор Г. М. Гасовський працював на кафедрі зоології у 1959 – I960 рр.
images
   Студент Черкаського педінституту Андрій Хімич, який займається греблею на каное лише третій рік, а вже добився добрих результатів. У липні 1958 р. – на змаганнях на першість України він зайняв третє місце, програвши лише киянину В. Ковгану та одеситу П. Тетері. Виступаючи на першість України серед ВНЗ, він вийшов на перше місце в усіх заїздах, а рекордсмен В. Ковган залишився позаду Хімича на 17 сек. (Черкаська правда, 9 жовтня № 239).
   Довідково: А. 1. Хімич — відомий український спортсмен з веслування на каное, Олімпійський чемпіон (Токіо, 1964 р.) на каное-двійці, дистанція 1000 метрів. Заслужений майстер спорту (1964), заслужений тренер У PCP (1966). Чемпіон Європи (1961, 1965), чемпіон СРСР (1961 - 1966 рр.) у складі різних екіпажів на різні дистанції. Випускник факультету фізвиховання Черкаського педінституту.

                                                       Рік 1959
   У навчальних програмах інституту відбулися зміни, зокрема, значно більше уваги буде звернуто на виробничу та педагогічну практику. За весняно-літній період 1959 року 35 юнаків природничого факультету оволоділи спеціальністю тракториста. Права шофера-професіонала третього класу отримали 28 осіб, а 89 юнаків і дівчат можуть працювати слюсарями- складальниками, електриками. Усі 119 випускників фізико- математичного факультету одержали права кіномеханіка.
   І надалі зміцнюватиметься зв’язок інституту і школи. 18 студентів філологічного факультету очолять шкільні літературні гуртки.
   Значно організованіше пройшли влітку екзамени вступників. На перші курси прийнято 250 юнаків і дівчат, більшість яких черкащани. Є й вступники з Полтавської, Київської, Закарпатської та інших областей. (Черкаська правда, 1 вересня № 205).

                                                      Рік 1960
   Науковцями ВНЗ за 1959–1960 р. опубліковано 101 працю, вони побачили світ на сторінках відомих наукових часописів — «Вестник высшей школы», «Радянська школа»,«Українська мова в школі», збірниках Української Академії сільськогосподарських наук, Міністерства освіти У PCP та в інших виданнях. Кафедра марксизму-ленінізму опублікувала статті С. М. Кузнецова, О. Я. Барандеса та інших про виконання трудящими Черкащини плану першого року семирічки, кафедра педагогіки підготувала до друку монографію (автори М. П. Гусак, Ф. О. Нерода, Т. Л. Євтушик), а мовознавці М. А. Жовтобрюх і В. М. Кулик видали підручник «Курс сучасної української літературної мови». Доцент Т. О. Бугаєнко випустив у світ підручник для педвузів «Теоретична механіка». У нинішньому році вийшов з друку задачник з курсу загальної фізики для студентів-заочників (укладачі — М. О. Довгяло, М. Є. Фонкіч , І. Ф. Вовк і М. X. Лозовський).
   Кафедри інституту працюють і над проблемами практичної педагогіки середньої школи. Зокрема, літературознавці інституту розробляють теми організації позакласного читання, а математики підготували працю «Про наближені обчислення в середній школі». Науковці кафедри хімії узагальнили досвід викладання хімії в школах обласного центру. Побачив світ і методичний посібник щодо підвищення ефективності уроків математики у вечірніх школах. (Черкаська правда, 1 вересня № 207).
   Довідково: А. П. Гусак - відомий вчений у галузі педагогічних наук, став першим деканом створеного в 1949 р. факультету фізвиховання Черкаського педінституту, а від 1957 р. понад 11 років завідував кафедрою педагогіки.
 Ф. О. Нерода - кандидат педагогічних наук, доцент, у 1960-х рр. - проректор з навчальної роботи Черкаського педінституту.
  Г. О. Бугаєнко - професор, відомий фахівець у галузі теоретичної фізики, автор чисельних підручників та посібників для студентів ВНЗ з теоретичної механіки, електродинаміки, теорії відносності.

Перегляди: 44

ScopusWOSSDESPLzbMATHWARSEBEIEASPBDJTeamIOPScienceJstoreOECDWileySTATISTAICUINCOSIUSIAZ

Наша адреса: 18031, м. Черкаси, вул. Університетська, 22

Телефон: (0472) 35-52-29, (0472) 37-30-92

Електронна пошта: biblioteka.cnu@gmail.com, biblioteka.cnu@ukr.net, biblioteka@cdu.edu.ua