Електронні адреси бібліотеки: gmail biblioteka.cnu@gmail.comemail biblioteka.cnu@ukr.netemail 1 biblioteka@cdu.edu.ua      Соціальні мережі бібліотеки: instagram Instagramfacbook Facebooktelegram Telegram

Статьи и обзоры nachodki.ru

Літопис університету на газетних шпальтах

 Рік 1955

     50-річчя від дня народження та 30-річчя науково-педагогічної діяльності відзначив завідувач кафедри мовознавства Черкаського педінституту Михайло Андрійович Жовтобрюх (Черкаська правда, 23 листопада, № 276).
[Довідково: М. А. Жовтобрюх – відомий український лінгвіст, доктор філології, професор, автор багатьох монографій. Від 1953 – до 1959 р. очолював кафедру мовознавства ЧДПІ, по тому довгі роки працював на посаді завідувача відділу Інституту мовознавства АН України].

images

    У педагогічному інституті функціонує 4 факультети, на яких навчається 3.500 студентів. Науково-навчальну роботу здійснюють 13 кафедр, де працює 110 викладачів. Лише за 5 останніх років 15 викладачів інституту захистили кандидатські дисертації, а 6 доцентів успішно працюють над докторськими. Завідувач кафедри літератури доцент А. Бондаренко та старший викладач М. Кашуба у складі авторського колективу написали підручник і хрестоматію з української літератури для 10 класу середньої школи, доцент М. Мойсеєнко працює над підручником педагогіки для педвузів, доцент М. Жовтобрюх — над підручником з історичної граматики.
   Спостерігається значне підвищення успішності студентів: минулий навчальний рік 160 закінчили на «відмінно», а 810 — на «відмінно» і «добре». (Черкаська правда, 26 листопада, №279).
[Довідково: М. В. Мойсеєнко понад 10 років очолював кафедру педагогіки, а М. Ф. Кашуба певний час обіймав посаду декана філологічного факультету].

           images

     Серед 110 викладачів ЧДПІ – 30 кандидатів наук, доцентів. Лише в післявоєнні роки викладачі розробили близько 200 наукових проблем, переважна більшість яких мали практично-прикладнє значення. Зокрема, доцент І. Крупаткін обґрунтував теоретичну базу процесу виробництва хлорвінілу та розробив спосіб одноразового отримання ізопропілового ефіру. Метод аналізу слідів деяких мікроелементів, який нині використовується в металургії» розробив доцент В. Чуйко. А старший науковий співробітник X. Ніхамкіна забезпечила вдосконалення синтезу багатьох лікарських препаратів.
   На кафедрі ботаніки вивчається питання добору найбільш продуктивних травосумішей, морозостійкості сортів груш, освоєння природних луків, отримання високоврожайного гібридного насіння кукурудзи тощо.
Провідне ж місце в науковій тематиці інституту займають проблеми, пов’язані з підвищенням якості навчально-виховній роботі школи. Так, кафедра педагогіки дослідила й теоретично узагальнила питання про психологічні основи уваги молодших школярів та про моральне виховання учнів, а кафедра фізики розробила практикум з фізики для середньої школи та методику демонстрації.
   719 студентів беруть участь у роботі студентського наукового товариства. (Черкаська правда, 26 листопада, №279).

  Рік 1956
    У порядку обміну агробіологічна станція Черкаського педінституту отримала великий асортимент насіння квітів та інших зелених насаджень від ботанічних садів Москви, Ленінграду, Києва, Одеси, Кавказу, Середньої Азії, а також з Бухареста, Варшави та інших міст і територій.
    У теплицях агробіологічної станції є великий набір кімнатних рослин походження тропічного і субтропічного поясів різних частин світу. (Черкаська правда, 16 березня № 65).
     Довідково: агробіологічна станція - нині ботанічний сад.
images
У Черкаському педінституті чотири факультети: мовно-літературний, фізико- математичний, природничий та фізичного виховання і спорту закінчує 249 осіб, зокрема 54 — майбутні вчителі російської та української мови і літератури, 96 — фізики й математики, 55 — біології і 46 — фізкультури. Випускники виявили бажання працювати в Рівненській, Сталінській, Чернігівській, Хмельницькій, Київській та Черкаській областях. (Черкаська правда, 8 травня № 108).
images
У Черкаському педінституті до занять на всіх факультетах приступило 900 студентів. На перший курс факультету фізичного виховання, фізико- математичного, природничого і філологічного складали іспити 840 осіб, прийнято — 250, з них 80 — медалісти. В числі нових студентів є учасники Великої Вітчизняної війни, демобілізовані воїни, робітники і службовці. Понад 300 студентів інституту продовжують брати участь у збиранні врожаю на цілинних землях Казахстану. (Черкаська правда, 2 вересня № 207).

  Рік 1957
     Валентин Гук — студент Черкаського педагогічного інституту, який стартував поза конкурсом на першість Києва з легкої атлетики в спортивній ходьбі на 20 км. Він здобув перемогу над київськими суперниками, пройшовши дистанцію за 1 год. 28 хв. 38, 4 сек. Цей результат перевищив рекорд України, і лише на 40, 2 сек. був нижчим світового рекорду. (Черкаська правда, 19 квітня № 93).
  Довідково: В. Ф. Гук — перший серед черкащан майстер спорту зі спортивної ходьби, мав звання «Почесний майстер спорту» (таке звання до поч. 1970-х рр. присвоювалося тим спортсменам, які щонайменше 5 разів виконували норматив майстра спорту).
images
   У змаганнях з важкої атлетики значного успіху добився студент Черкаського педінституту Анатолій Гуля, який встановив три рекорди обласної ради ДСТ «Буревісник». У жимі двома він показав результат 102, 5 кг у ривку двома — 102, 5 кг, загальна сума в триборстві дорівнює 330 кг. У попередніх вагових категоріях перемогли важкоатлети А. Шаульський, В. Косовський, Н. Черниш, М. Нестеренко (м.Черкаси). Загальну перемогу з рахунком 5:2 здобули черкаські спортсмени. (Черкаська правда, 5 червня № 131).
  Довідково: А. Я. Гуля пізніше став заслуженим тренером України, суддею республіканської категорії.
images
   Завершилися державні екзамени на заочному відділі Черкаського педагогічного інституту. Близько 370 заочників одержали дипломи вчителя середньої школи. На заочний відділ вузу прийнято 426 осіб, з них на перший курс фізичного виховання складали екзамени 51 особа. Решту вступників, які мають дипломи вчительського інституту, зараховано на третій курс без екзаменів. (Черкаська правда, 4 серпня № 183)

Рік 1958

   З доповіддю про підсумки навчально-виховної роботи за минулий рік і сучасні завдання на засіданні Вченої ради Черкаського педінституту виступив голова ради доцент Тканко. Особливу увагу доповідач та виступаючі приділили зміцненню матеріально-технічної бази інституту, добору і вихованню науково- педагогічних кадрів та розгортанню науково-дослідницької роботи.
   До нового складу Вченої ради увійшли професор Гасовський, доценти Солодовник, Бугаєнко, Довгяло, директор базової школи Римаренко, завідувач облвно Ткаченко та інші. (Черкаська правда, 25 вересня № 227).
  Довідково: професор Г. М. Гасовський працював на кафедрі зоології у 1959 – I960 рр.
images
   Студент Черкаського педінституту Андрій Хімич, який займається греблею на каное лише третій рік, а вже добився добрих результатів. У липні 1958 р. – на змаганнях на першість України він зайняв третє місце, програвши лише киянину В. Ковгану та одеситу П. Тетері. Виступаючи на першість України серед ВНЗ, він вийшов на перше місце в усіх заїздах, а рекордсмен В. Ковган залишився позаду Хімича на 17 сек. (Черкаська правда, 9 жовтня № 239).
   Довідково: А. 1. Хімич — відомий український спортсмен з веслування на каное, Олімпійський чемпіон (Токіо, 1964 р.) на каное-двійці, дистанція 1000 метрів. Заслужений майстер спорту (1964), заслужений тренер У PCP (1966). Чемпіон Європи (1961, 1965), чемпіон СРСР (1961 - 1966 рр.) у складі різних екіпажів на різні дистанції. Випускник факультету фізвиховання Черкаського педінституту.

    Рік 1959
   У навчальних програмах інституту відбулися зміни, зокрема, значно більше уваги буде звернуто на виробничу та педагогічну практику. За весняно-літній період 1959 року 35 юнаків природничого факультету оволоділи спеціальністю тракториста. Права шофера-професіонала третього класу отримали 28 осіб, а 89 юнаків і дівчат можуть працювати слюсарями- складальниками, електриками. Усі 119 випускників фізико- математичного факультету одержали права кіномеханіка.    І надалі зміцнюватиметься зв’язок інституту і школи. 18 студентів філологічного факультету очолять шкільні літературні гуртки.    Значно організованіше пройшли влітку екзамени вступників. На перші курси прийнято 250 юнаків і дівчат, більшість яких черкащани. Є й вступники з Полтавської, Київської, Закарпатської та інших областей. (Черкаська правда, 1 вересня № 205)

Рік 1960

Науковцями ВНЗ за 1959–1960 р. опубліковано 101 працю, вони побачили світ на сторінках відомих наукових часописів — «Вестник высшей школы», «Радянська школа»,«Українська мова в школі», збірниках Української Академії сільськогосподарських наук, Міністерства освіти У PCP та в інших виданнях. Кафедра марксизму-ленінізму опублікувала статті С. М. Кузнецова, О. Я. Барандеса та інших про виконання трудящими Черкащини плану першого року семирічки, кафедра педагогіки підготувала до друку монографію (автори М. П. Гусак, Ф. О. Нерода, Т. Л. Євтушик), а мовознавці М. А. Жовтобрюх і В. М. Кулик видали підручник «Курс сучасної української літературної мови». Доцент Т. О. Бугаєнко випустив у світ підручник для педвузів «Теоретична механіка». У нинішньому році вийшов з друку задачник з курсу загальної фізики для студентів-заочників (укладачі — М. О. Довгяло, М. Є. Фонкіч , І. Ф. Вовк і М. X. Лозовський). Кафедри інституту працюють і над проблемами практичної педагогіки середньої школи. Зокрема, літературознавці інституту розробляють теми організації позакласного читання, а математики підготували працю «Про наближені обчислення в середній школі». Науковці кафедри хімії узагальнили досвід викладання хімії в школах обласного центру. Побачив світ і методичний посібник щодо підвищення ефективності уроків математики у вечірніх школах. (Черкаська правда, 1 вересня № 207).
   Довідково: А. П. Гусак - відомий вчений у галузі педагогічних наук, став першим деканом створеного в 1949 р. факультету фізвиховання Черкаського педінституту, а від 1957 р. понад 11 років завідував кафедрою педагогіки.  Ф. О. Нерода - кандидат педагогічних наук, доцент, у 1960-х рр. - проректор з навчальної роботи Черкаського педінституту.   Г. О. Бугаєнко - професор, відомий фахівець у галузі теоретичної фізики, автор чисельних підручників та посібників для студентів ВНЗ з теоретичної механіки, електродинаміки, теорії відносності. 

Рік 1961

   Про підсумки змагань на першість міста Черкаси з гандболу серед колективів фізичної культури. Зустрічалися 10 чоловічих і 3 жіночих команди. Серед жінок звання чемпіона завоювали спортсменки Черкаського педінституту. Чоловічі команди першість розігрували в двох підгрупах. У першій — перемогу здобули представники заводу штучного волокна. У другій половині гри команда факультету фізичного виховання Черкаського педінституту, вигравши зустріч, завоювала звання чемпіона міста на 1961 рік з гандболу. (Черкаська правда, 11 листопада № 265)

 Рік 1962

   Свято врожаю, яке провели працівники кафедри природознавства Черкаського педінституту. У просторому залі, прикрашеному зразками сільськогосподарських культур, відбірними плодами і фруктами зібрались школярі та вчителі біології. Про досягнення натуралістів міста розповів присутній завідувач кафедри природознавства доцент П. П. Гладкий.(Черкаська правда, 5 жовтня № 236).

                                                                 images 1

   Майсетр спорту зі спортивної гімнастики Людмилу Рудь,яка виховувалась у дитячому будинку, і вже в ті роки вона видалялась своєю витривалістю, добре бігала, стрибала, швидше інших ходила на лижах. Закінчивши школу, вона за рекомендацією педагогів дитячого будинку з легкої атлетики вступила до Черкаського педагогічного інституту на факультет фізичного виховання. Студентка тренується в секції акробатики під керівництвом досвідченого тренера Олександра Аргунова, здобула звання чемпіонки області з акробатики серед жінок. У складі збірної команди інституту Людмила виступає на першості області з легкої атлетики і показує непогані результати. Пізніше дівчина вирішила спробувати свої сили у спортивній гімнастиці і почала займатися в секції під керівництвом тренера Свергуненка. На змаганнях у Донецьку на першість центральної ради ДСТ «Авангард» здібна гімнастка набрала 69 балів. Влітку цьогоріч рішенням Всесоюзної ради Союзу спортивних товариств і організацій Людмилі було присвоєно звання майстра спорту СРСР. (Черкаська правда, 14 жовтня №244).

Довідково: Всесоюзне добровільне спортивне товариство «Авангард» створене в 1957 р., об'єднувало колективи фізкультури профспілкових організацій промислових підприємств, шахт, рудників тощ

                                                                     Рік 1963

   У Черкаському педінституті початок вступної кампанії. Дедалі більш популярним стає загальнонауковий факультет, на якому ведеться підготовка з 17 спеціальностей — історії, мов і літератур, бібліотечної справи, економіки торгівлі та ін. У результаті конкурсних екзаменів на перший курс заочного і вечірнього відділень прийнято понад 450 осіб. Розпочалися й приймальні екзамени для вступників на стаціонар.(Черкаська правда, 9 серпня № 187).
Довідково: загольнонаукові факультети створювалися при педінститутах згідно з постановою Ради Міністрів УРСР, яка була прийнята наприкінці 1961 р. Було встановлено дворічний (для деяких спеціальностей - трирічний) термін навчання на цих факультетах. Після їх закінчення студенти переводилися відповідно до обраного фаху на заочні відділи університетів, педагогічних, економічних, торгівельних та сільськогосподарських інститутів міст Києва, Харкова, Донецька та ін.

   У статті студент Черкаського педінституту, розповідає про допомогу студентів, яку вони надають колгоспникам у зборі врожаю. Так, студенти філологічного факультету перебували на осінніх польових роботах у колгоспі «Ленінський шлях» Драбівського району. Поряд з роботою на колгоспних полях майбутні вчителі ведуть і культурно-просвітницьку роботу серед селян. (Черкаська правда, 8 жовтня № 238).

         Рік 1964
   У Черкаському педінституті відбувся семінар з питань атеїзму учителів- заочників біологічного факультету. Семінар відкрив голова обласного відділення товариства «Знання», ректор педінституту О. В. Тканко, який закликав «посилити науково-атеїстичну пропаганду, особливо індивідуальну роботу з віруючими». З інтересом присутні прослухали лекцію професора М. К. Босого про успіхи радянської космічної біології. З лекціями на атеїстичну тематику виступили також доценти С. Л. Самарський, О. М. Дудник, Д. І. Кузнецов та старший викладач І. А. Тодоров. Близько 400 учасникам семінару було вручено путівки на читання лекцій у містах і селах області. (Черкаська правда, 16 січня № 13).
Довідково: М. К. Босий — відомий учений у галузі фізіології, доктор біологічних наук, професор. Упродовж ЗО років (до 1983 р.) очолював кафедру фізіології педінституту, створив власну наукову школу. У 2008 р. при ННІ фізкультури, спорту і здоров'я ЧНУ ім. Б. Хмельницького створено Науково-дослідний інститут фізіології людини і тварин імені М. К. Босого.
С. Л. Самарський — відомий вчений-зоолог, професор, автор низки підручників і посібників, завідував кафедрою зоології ЧДПІ в 1966 - 1977 рр.

                                                             images 1
 У Черкаському педінституті відбулася одинадцята наукова конференція, присвячена 150-річчю з дня народження Т. Г. Шевченка. На пленарних та секційних засіданнях було заслухано понад 80 наукових доповідей та повідомлень. (Черкаська правда, 8 квітня № 184).

                                                              images 1

 У Черкаському педінституті розпочалися екзамени на загальнонауковий факультет . Секретар приймальної комісії Д. Федосеева тепло відгукується про вступників, адже чимало з них прийшли до інституту безпосередньо з виробництва. Т. Походенко після закінчення десятирічки шість років працювала в колгоспі «Ленінський шлях» Драбівського району, а тепер хоче без відриву від виробництва набувати знання на біологічному факультеті. Серед вступників зоотехнік Шполянського виробничого управління И. Коваленко, офіцер Радянської Армії М. Трепецов. Факультет англійської мови обрали бухгалтер Т. Хуторська і фармацевт А. Настюк. А всього на загальнонауковий факультет подано 730 заяв, 90% - випускників мають виробничий стаж. (Черкаська правда, 27 червня

Рік 1965
   Однією з найкращих народних дружин м. Черкаси може похвалитися місцевий педінститут. Командир інститутської дружини О. І. Богатирьов повідомив, що вона налічує 150 осіб. Факультетські загони дружинників очолюють В. Я. Геращенко, Д. Г. Іоль, Ф. Г. Береговська, А. Ф. Бродський. Діяльність інститутської народної дружини завжди знаходиться в полі зору партійного бюро, а робота охоронців громадського порядку висвітлюється в стінній газеті «Дружинник». (Черкаська правда, зо травня № 126).
Довідково: добровільні народні дружини (ДНД) - громадські формування добровільних помічників органів охорони правопорядку, які створювалися при підприємствах, установах, навчальних закладах і шляхом патрулювання, спостереження у тісній взаємодії з міліцією виявляли правопорушення, вживали профілактичних заходів з охорони правопорядку тощо.
О. І. Богатирьов — кандидат фізико-математичних наук, доцент, від 1983 до 2005 р. був деканам фізичного факультету Черкаського педінституту. За вагомі трудові досягнення йому присвоєно почесне звання «Заслужений працівник освіти України». Нині - доцент кафедри фізики.

                                                               images 1

 Викладачі Черкаського педінституту отримали запрошення взяти участь у республіканській науковій конференції з проблем використання природних ресурсів. До Криму, де відбудеться конференція, виїздять професор І. С. Сидорук, доценти Ю. В. СОЛОДОВНИК, М. І. Петруня , С. Л. Самарський. Ще одна група науковців інституту відбуває до М. Кутаїсі, де відбудеться конференція з питань вищої нервової діяльності. (Черкаська правда, 24 жовтня № 252).
Довідково: доцент М. І. Петруня у 1959 - 1961 рр. очолювала кафедру біології. Вивела новий сорт кормового буряка «Черкаський напівцукровий», що був широко районований у південно-західних регіонах України.

Рік 1966

   У Черкаському педінституті розпочалася екзаменаційна сесія. А 307 випускників інституту через місяць складатимуть державні випускні екзамени. Після випуску дипломовані молода учителі математики, літератури, іноземної мови, біології і хімії, фізичного виховання роз’їдуться в школи різних областей республіки. Багато випускників виявили також бажання їхати на цілинні землі Казахстану. (Черкаська правда, 29 квітня № 28).

                                                            images 1

   У Черкаському педінституті відкрилася республіканська нарада-семінар деканів і завідувачів кафедр природознавчих факультетів педінститутів. Після вступного слова ректора інституту доцента О. В. Тканка з доповіддю «Перспективний план розвитку сільського господарства Черкащини в 1966 — 1970 роках» виступив перший секретар Черкаського обкому партії О. М. Андреев. (Черкаська правда, 20 травня № 115).
Довідково: О. М. Андреев обіймав посаду першого секретаря обкому від жовтня 1965 до січня 1976 р.

     Рік 1967
 У Черкаському педінституті розпочалась зимова сесія сесії студентів- заочників загальнонаукового факультету. Вона триватиме поетапно до 12 лютого, а розпочинають складати екзамени майбутні вчителі гуманітарних наук, математики та біології. Усього ж на загальнонауковому факультеті навчається 1600 студентів. (Черкаська правда, 5 січня № 4).

                                                             images 1

 У Черкаському педінституті закінчилася наукова сесія, присвячена 50-річчю Радянської влади. На сесії було заслухано 80 доповідей і повідомлень. Нині готуються студентські роботи на всесоюзний конкурс, присвячений 50-річчю Жовтня. (Черкаська правда, 16 лютого № 40).
Довідково: 50-річчя радянської влади широко й помпезно відзначалося в 1967 р. всіма республіками СРСР та країнами соціалістичного табору.

                                                            images 1
   Жовтневі читання, організовані ректоратом і парткомом Черкаського педінституту на честь 50-річчя Радянської влади проходило в обласній філармонії і було приурочено святу Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Про бої в Берліні повідомив їх учасник, Герой Радянського Союзу, підполковник у відставці К. Д. Гулеватий. Герой Радянського Союзу О. В. Тканко присвятив свій виступ бойовим діям радянських партизанів. (Черкаська правда, 12 травня № 110).
Довідково: звання Героя Радянського Союзу О. В. Тканку присвоєно Указом Президії Верховної Ради СРСР від 4 січня 1944 року за вміле керівництво бойовими діями партизанів та особисту мужність і героїзм при форсуванні частинами Червоної армії Дніпра.
 Рік 1968
   У Черкаському педінституті завершення навчального року армію педагогів поповнять 400 випускників всіх факультетів інституту: природничого, фізико- математичного, філологічного, англійської мови, фізичного -виховання. Випускні іспити виявили добрі знання переважної більшості випускників, успішно звітували перед державою, зокрема, студенти- природники з групи, що носить ім’я Героя Радянського Союзу В. Молоткова. (Черкаська правда, 20 червня, № 142).
Довідково: В. М. Молотков - уродженець м. Москва, лейтенант-артилерист, відзначився в боях за визволення м. Черкаси у грудні 1943 р., помер від ран. Удостоєний звання Героя Радянського Союзу 22. 02. 1944 р. (посмертно).

                                                         images 1
У Черкаському педінституті вступні екзамени. На всі факультети заплановано прийняти 450 осіб, а заяв подано близько 1500 осіб, серед них — понад 100 медалістів. Найбільше абітурієнтів на філологічному факультеті зі спеціальності українська мова і література. Цьогорічні вступники представляють не лише різні області України, але й інші республіки СРСР. (Черкаська правда, 11 серпня № 187).

          Рік 1969
   У Черкаському педінституті початок екзаменаційної сесії. Державні іспити цьогоріч складатимуть 419 випускників п’яти факультетів. Поряд з цим іде розподіл путівок на третій трудовий семестр, який студенти проведуть на новобудовах Черкащини. (Черкаська правда, 18 травня № 118).

                                                       images 1
У Черкаському педінституті відбулося інтерв’ю з ректором О. В. Тканком. Відповідаючи на запитання кореспондента, Олександр Васильович зосередився на ключових питаннях життя ВНЗ. Цьогоріч учительські лави поповняться понад 700 випускниками інституту, а загалом за роки існування закладу випущено вже майже чотирнадцять тисяч. На перші ж курси 3 факультетів інституту планується прийняти 715 осіб ( в тому числі 449 — на стаціонар і 270 — для заочного навчання).
Нині учительський фах опановують 4200 студентів, отже, Черкаський педінститут — один із найбільших у республіці. На інститутських кафедрах працює 3 доктори наук і понад 60 доцентів, кандидатів наук. При цьому 10 викладачів готують докторські дисертації і ЗО — кандидатські. З інститутських студентських гуртків розпочинався шлях у науку й нинішніх деканів інституту — М. О. Довгяла і О. М. Дудника. У ВНЗ ведеться підготовка аспірантів з чотирьох спеціальностей — фізики, ботаніки, зоології, анатомії і фізіології. Недавні вихованці інституту І. М. Давиденко і Б. І. Розумовський, успішно закінчивши аспірантуру, вже захистили кандидатські дисертації.
(Черкаська правда, 28 травня № 122).
Довідково: І. М. Давиденко пізніше став доктором біологічних наук, професором, у 1983 - 1993 рр. очолював кафедру анатомії та фізіології людини і тварин Черкаського педінституту.

                                                       images 1

 У Черкаському педагогічному відбувся випуск студентів- заочників. Цього року факультети природничий, філологічний, фізико-математичний та фізичного виховання успішно закінчили 276 студентів-заочників. (Черкаська правда, 9 серпня № 184).
                                                                                                     

                                                      images 1
 У замітці йдеться про те, що в одній з аудиторій нового корпусу Черкаського педінституту обладнується ленінський зал . Уже оформлено експозицію першого відділу, який присвячений дитячим та юнацьким рокам В. І. Леніна, початку його революційної діяльності. Екскурсоводами ленінського залу стануть студенти.
(Черкаська правда, 5 жовтня № 233).
Довідково: у радянські часи обов 'язковою нормою була наявність кімнати чи залу В. І. Леніна в кожному навчальному закладі та підприємстві.

Рік 1970
Творчі зв’язки кафедри хімії Черкаського педінституту з підприємствами міста, зокрема з хімічним комбінатом і заводом «Хімреактив».
Нині на кафедрі ведуться дослідження, що мають на меті одержання нових фізіологічно активних речовин, які використовуються як стимулятори росту в рослинництві і тваринництві. Цим займаються кандидати хімічних наук О. В. Білий і В. М. Найдан . (Черкаська правда, 26 березня № 71).
Довідково: О. В. Білий працював на посаді проректора з навчальної роботи Черкаського педінституту від 1974 до 1983 р., згодом завідував кафедрою хімії, став автором багатьох наукових і науково-методичних праць, здобув вчене звання професора. Від 1985 р. і донині завідує кафедрою загальної і неорганічної хімії. Відзначений медаллю А. С. Макаренка та ін. нагородами. В. М. Найдан - учень вченого-хіміка зі світовим іменем В. А, Домбровського, пізніше отримав вчене звання професора і до 2007 р. очолював кафедру органічної хімії. Автор 4 патентів на винаходи, понад 100 наукових праць, підручників з органічної хімії.

   images 1
                                                                                                                        
   У Черкаському педінституті перебіг державних випускних екзаменів. Незабаром понад 400 юнаків і дівчат одержать звання народного вчителя. А на заочне відділення цього року буде прийнято 200 осіб. (Черкаська правда, 14 червня № 136).

Рік 1971

У Черкаському педінституті активно ведеться науково-видавнича діяльність викладачів. Зокрема, вони беруть активну участь у створенні шкільних підручників та методичної літератури для вчителів. У видавництві «Радянська школа» вийшов з друку пробний підручник «Геометрія» для шостого класу. Серед його авторів разом з академіком А. М. Колмогоровим , відомими вченими Ф. Ф. Нагібіним і Р. С. Черкасовим — завідувач кафедри методики математики О. Ф. Семенович. Днями побачив світ методичний посібник для вчителів «Нові розділи шкільного курсу фізики», підготовлений завідувачем кафедри фізики М. Є. Фонкичем.

(Черкаська правда, 23 вересня № 221).

Довідково: А. М. Колмогоров - доктор фізико-математичних наук, дійсний член АН СРСР, вчений-математик зі світовим іменем. Читав лекції студентам Черкаського педінституту, брав участь у всесоюзних конференціях і симпозіумах з проблем математичних наук, що проводилися в Черкасах. Підтримував дружні зв'язки з О. Ф. Семеновичем.

Рік 1972

У Черкаському педінституті – екзаменаційна сесія студентів. Про свої успіхи за перший навчальний семестр звітують 1800 юнаків і дівчат. Для 200 студентів- заочників настала ще більш відповідальна пора: вони складають державні екзамени.
(Черкаська правда, 21 січня № 19). 

images 1

У Черкаському педінституті підсумки наукової роботи студентів. Тут діє студентське наукове товариство, члени якого проводять багатогранну дослідницьку роботу. Днями відбулася наукова студентська конференція, яка працювала як у пленарному, так і секційному режимах. 140 студентських доповідей було прочитано на засіданнях секцій суспільних наук, педагогіки і психології, математики, фізики, хімії, біології, іноземних мов, українського і російського мовознавства.
(Черкаська правда, 16 квітня № 90).
      Рік 1973
У Черкаському педінституті проходить творча співпраця кафедри педагогіки та бібліотеки. Для пропаганди літератури, присвяченої професії учителя, у читальному залі бібліотеки влаштовуються книжкові виставки «Про твою професію», бібліографічні огляди «Учитель — рівня солдату-герою», читацькі конференції. Днями відбулося обговорення книги В. О. Сухомлинського «Народження громадянина».
(Черкаська правда, 7 січня №6

images 1
У Черкаському педінституті традиційний республіканський конкурс студентських наукових робіт. Загалом до Києва було надіслано понад 40 досліджень черкаських студентів, 16 з них визнано кращими і відзначені дипломами та грошовими преміями Міністерства освіти УРСР. Зокрема, диплом 1-го ступеня присуджено студентці природничого факультету Т. Шаповал, а 3-го — Г. Давіровій, А. Портянській та Є. Ружицькій. У березні відбудеться студентська наукова конференція.
(Черкаський правда, 4 лютого № 30).

Рік 1974
У Черкаському педінституті нагромаджено позитивний досвід роботи в підготовці молодих лекторів. На всіх 4-х факультетах інституту діють лекторські школи для студентів. Віднедавна школа молодого лектора отримала права одного з семи відділень факультету громадських професій. У числі найактивніших слухачів названої школи студенти- природознавці Ю. Марунченко, С. Дерій, Ю. Чумель, А. Комісаров, Л. Запорожець та І. Нікітенко. Створені спеціальні студентські бригади молодих лекторів, які вже виступили в селах Сагунівка, Кумейки, Тубільці та місті Сміла. Молоді лектори-атеїсти групами 5-10 осіб відвідують молитовні будинки і зав’язують бесіди з молодими віруючими, аби «заронити зерна сумніву в уми віруючих». У атеїстичних заходах найбільш активну участь беруть студенти А. Солодкий, О. Сухобрус, Н. Бляхаренко, а керує атеїстичною секцією А. А. Гичко. (Черкаська правда, 13 лютого № 37).
Довідково: С. І. Дерій закінчив інститут з відзнакою, пізніше - захистив дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата біологічних наук. Від 1987 до 2005 р. доцент Дерій обіймав посаду декана біологічного факультету Черкаського педінституту (згодам - ЧЦУ, ЧНУ ім. Б. Хмельницького). Нині - доцент кафедри екології та основ сільського господарства ЧНУ. Відзначений почесним званням «Заслужений працівник освіти України».
images 1
Чимало випускників англійського факультету Черкаського педінституту очолюють педагогічні колективи шкіл, працюють завучами, вчителями. Так, І. В. Яхно є директором опорної в Шполянському районі з вивчення англійської мови Матусівської середньої школи, а А. І. Ілюшина — заступник директора Тіньківської середньої школи Чигиринського району. Окремі вихованці факультету працюють перекладачами в Індії, Ірані, Єгипті на будовах, які зводяться за допомогою СРСР. Все це свідчить про те, що фахівців готують на факультеті ретельно і ґрунтовно. Кращі студенти проходять мовну практику в Англії. Активно діє студентське наукове товариство, багато робіт його членів відзначено на обласних та республіканських конкурсах. А виготовлений під керівництвом кандидата педагогічних наук В. М. Файдюка комплекс апаратури для вивчення англійської мови відзначено медаллю ВДНГ СРСР.
(Черкаська правда, 15 березня № 62).
Довідково: І. В. Яхно - відомий освітянин і краєзнавець, лауреат обласної краєзнавчої премії ім. М. Максимовича. Нагороджений орденом Дружби народів.
Доцент В. М. Файдюк у 1970-х рр. очолював кафедру англійської філології Черкаського педінституту.

Рік 1975
У Черкаському педагогічному інституті відбулася XXX звітно-наукова конференція. Заслухано низку доповідей про дослідження в галузі педагогіки у вищих навчальних закладах, також порушувалися питання поліпшення викладання предметів у загальноосвітніх школах, проблеми виховання молоді. (Черкаська правда, 12 лютого № 36).
images 1
У Черкаському педагогічному інституті осінній профспілково-комсомольський легкоатлетичний крос. Найкращі результати показали студенти фізико-математичного факультету. На дистанції 500 м першою подолала трасу студентка Ольга Білик (1 хв. 41 сек.). Другою фінішувала Лідія Котляр. Павло Соломикін здобув перемогу на дистанції 1000 м (З хв. 0,7 сек.) Кращий час дня показали студенти старших курсів Раїса Савчук (1 хв. ЗЗсек.) і Анатолій Мартинюк (3 хв. 0,5 сек).
(Черкаська правда, 2 жовтня № 232).
Рік 1976
Відбулися підсумки турніру з літнього багатоборства ГПО, проведеного обласною радою спортивного товариства «Буревісник». Учасники змагалися за програмою четвертого і п’ятого ступенів комплексу бадьорості і здоров’я. Добре виступила студентка IV курсу факультету фізичного виховання Черкаського педінституту А. Бойченко, яка набрала 73 очка. Переможцями серед чоловіків стали Ю. Руденко, В. Шатунов і С. Шаповал (Черкаси). У змаганні за програмою п’ятого ступеня комплексу відзначився старший викладач кафедри спорту Черкаського педінституту В. П. Фролов (95 очок). В командному заліку перше місце зайняла команда факультету фізичного виховання Черкаського педінституту (487 очок), друге — Уманського педінституту (279), третє — Уманського сільськогосподарського інституту (269). (Черкаська правда, 1 квітня №75).
Довідково: комплекс ГПО - Всесоюзний фізкультурний комплекс «Готовий до праці й оборони», запроваджений у 1931 р. з метою пропаганди здорового способу життя, фізичного загартування громадян СРСР. 1 березня 1972 року було запроваджено новий удосконалений комплекс ГПО, що мав 6 ступенів. Початковий ступінь - «До стартів готовий» - для школярів 7-9 років. І ступінь - «Сміливі і спритні», передбачав спільні вимоги для хлопчиків і дівчаток віком 10-11 і 12-13 років. II ступінь - «Спортивна зміна» розрахований на підлітків (хлопчиків і дівчаток) 14-15 років. III ступінь - «Сила і мужність» - для юнаків і дівчат віком 16-18 років. IV ступінь - «Фізична досконалість» - розрахований на чоловіків 19-39 років і жінок віком 19-34 років. V ступінь - «Бадьорість і здоров ’я» - розрахований на чоловіків віком 40-60 років і жінок віком 35-55 років.

images 1
Відбулися підсумки чергового чемпіонату області зі спортивної гімнастики. Звання чемпіона виборювали за програмою майстрів спорту 19 гімнасток. Вже з першого виду змагань лідерство захопила студентка факультету фізичного виховання Черкаського педінституту, майстер спорту Ольга Цурук, набравши 72, 65 бали і стала чемпіонкою області. Другий призер змагань — спортсменка з Ватутіного Наталя Голота. Ще дві представниці товариства «Буревісник» — Людмила Козак і Валентина Даниленко — поділили третє і четверте місця. Серед чоловіків переміг Богдан Остапенко, а Володимир Бараненко з товариства «Буревісник» показав найкращий результат серед першорозрядників. (Черкаська правда, 27 квітня № 97).
Рік 1977
У період студентських канікул за путівкою ЦК ВЛКСМ на будівництво Байкало-Амурської магістралі поїхали учасники народного студентського ансамблю танцю «Черкащанка» Черкаського педагогічного інститут — двічі лауреати республіканського фестивалю самодіяльного мистецтва. Художній керівник колективу Валентин Михайлович Луценко повідомив: «Маршрут ансамблю почнеться з Тинди — «столиці» БАМу, потім заплановано подорож різними ділянками магістралі». Після повернення додому на колектив ансамблю чекає участь у Всесоюзному фестивалі самодіяльної художньої творчості. Також аматори студентської сцени отримали запрошення поїхати з концертами в Німецьку Демократичну Республіку. (Черкаська правда, 3 лютого № 28).
Довідково: БАМ (Байкало-Амурська магістраль) - залізнична магістраль у Східному Сибірі і Примор’ї, всесоюзна «ударна» комсомольська будова 1970-х рр. Народний самодіяльний ансамбль танцю «Черкащанка» - лауреат всесоюзних і республіканських фестивалів самодіяльного народного мистецтва, лауреат премій ім. М. Островського та О. Кошового, за час свого існування (від 1953 р.) здійснив понад 3500 концертних виступів.
За вагомі творчі досягнення В. М. Луценку присвоєно звання «Заслужений працівник культури України».
images 1

У Черкаському педагогічному інституті відбувся випуск. Понад 400 студентів-випускників стаціонарного відділення отримали дипломи викладачів фізики, математики, російської і української мови і літератури, біології, фізичного виховання, англійської мови. Молоді спеціалісти поїдуть працювати в різні області України. Серед випускників — група юнаків і дівчат з Казахстану, також інститут готує педагогічні кадри для республік Середньої Азії. (Черкаська правда, 7 липня № 156).
images 1

Факультет фізичного виховання Черкаського педінституту першим на Україні увів спеціалізацію з багатоборства комплексу ГПО, тепер майбутні вчителі фізичного виховання проходять великий курс підготовки з цього виду спорту. Нещодавно в Гомелі відбулася першість центральної ради спортивного товариства «Буревісник» з багатоборства комплексу ГПО. Спортивну честь нашої республіки доручено було захищати команда Черкаського педінституту і вона на цих змаганнях посіла почесне друге місце. В особистому заліку серед чоловіків переміг черкасець Іван Глазирін, за команду разом з ним виступали О. Костянтинова, С. Дедаєва, С. Костюкевич, Ю. Руденко і В. Наталич. (Черкаська правда, 17 серпня № 191).
Довідково: О. Костянтинова згодом виконала норматив майстра спорту міжнародного класу.
Рік 1978
Відбувся обмін викладачами між педагогічними ВНЗ Черкас і польського міста-побратима Бидгоща. Нещодавно завідувач кафедри геометрії Черкаського педінституту професор О. Ф. Семенович викладав геометрію у Вищій педагогічній школі міста Бидгоща. Навчальні курси у вказаному закладі прочитали також професор Г. О. Бугаєнко, доцент А. М. Кляцька, кандидат фізико - математичних наук О. Г. Демченко. Побували в Черкасах і їх колеги з Польщі — спеціалісти з педагогіки й англійської мови.
Періодичний обмін викладачами — одна з форм дружніх зв’язків між двома вищими навчальними закладами. Минулого року ВНЗ уперше обмінялися студентськими трудовими загонами. Планується спільна робота вищих педагогічних закладів над визначеними науковими темами.
(Черкаська правда, 10 березня № 158).
images 1
У Черкаському педагогічному інституті 48-й випуск молодих педагогів. Дипломи одержали 425 випускників стаціонарного відділення, їх направлено на роботу в школи різних областей республіки. Одночасно отримали дипломи і 230 випускників заочного відділення. Інститут готує педагогічні кадри і для братніх республік, цього року філологічний факультет закінчила група молоді з Казахстану. (Черкаська правда, 21 липня № 167).
Рік 1979
У студентів Черкаського педагогічного інституту незабаром розпочнеться трудовий семестр. В інституті створено чотири студентських будівельних загони, два з яких — «Буревісник» і «Олімп» — зводитимуть об’єкти соціально-культурного призначення в Черкасах. Загін «Електрон» працюватиме на спорудженні тваринницьких приміщень у Чорнобаївському районі, «Аеліта» поїде в нафтову столицю Сибіру — Тюмень. Також в інституті створено сільськогосподарський загін, який буде допомагати садоводам Городищенського району. (Черкаська правда, 1 червня № 125).
images 1
Учасники команди дзюдоїстів Черкаського педагогічного інституту в першості Міністерства освіти У PCP серед спортсменів ВНЗ у Харкові. Черкаські борці стали чемпіонами в командному заліку. Майстер спорту А. Піантковський переміг серед борців напівважкої категорії, а В. Іваненко не знав рівних у вазі 86 кг. Третіми призерами республіканських змагань стали черкащани В. Король і А. Матюк. Готували команду до змагань тренери майстер спорту І. Чертов і О. Грабовий.
(Черкаська правда, 23 жовтня № 244).
Довідково: В. Г. Іваненко - випускник факультету фізвиховання 1984 р., майстер спорту з боротьби (дзюдо), заслужений майстер спорту України з пауерліфтингу (силове триборство), багаторазовий переможець чемпіонатів і кубків світу та Європи, СРСР і України. Народний депутат України VI скликання.
Рік 1980
Наступний навчальний рік у Черкаському педінституті збігається з ювілейною датою: минає п’ятдесят років з часу його заснування. За півстоліття інститут підготував багато тисяч педагогів, які працюють в різних кінцях республіки, цього літа дипломи одержали ще понад 600 учителів. Інститут активно готується до ювілею: створюється музей, експозиція якого розповість про історію навчального закладу, підготовлено буклет. 50-річчя інституту буде відзначено науковою конференцією, на яку запрошені гості з багатьох міст. (Черкаська правда, 22 серпня № 184).
images 1
У Черкаському педінституті проводиться цикл вечорів з питань психології для майбутніх учителів — нинішніх студентів. Вже стали традиційними такі заходи, підготовлені кафедрою психології, яку очолює кандидат психологічних наук Тамара Семенівна Яценко. Якщо раніше студенти одержували лише інформативні знання з психології, то тепер наприкінці семестру вони в цікавій формі застосовують їх на практиці. Нині головною науковою проблемою кафедри є підготовка майбутніх учителів до неформального спілкування з учнями. Останній вечір в інституті проходив у формі «вогника» на теми: «Етикет і проблеми педагогічних відносин» і «Поговоримо про красу». Досвідом роботи поділилася завуч Черкаської середньої школи №12 Римма Миколаївна Гаврилюк. Присутніми на вечорі були й гості з Польської Народної Республіки — викладачі Вищої педагогічної школи Бидгоща. (Черкаська правда, 13 грудня № 286).

Рік 1981
У Черкаському педагогічному інституті заслужений тренер УРСР О. Сурков інформує про підсумки фізкультурної роботи за минулий навчальний рік. Багато випускників разом з дипломом одержать і посвідчення громадського інструктора, тренера. Значна увага в інституті приділяється фізичному загартуванню студентів, участі їх у роботі спортивних секцій: легкої атлетики, лижного спорту, боротьби — класичної і дзюдо, гандболу, багатоборства І ПО та ін.
Одним з найбільш масових видів спорту в інституті залишає-ться легка атлетика, тут визнаними лідерами є майстри спорту Олександр Заїка, кандидат до збірної команди республіки Сергій Стаценко. Добрі результати на змаганнях показують другокурсники Сергій Нестеренко, Євдокія Бондарчук, Ірина Цибулько, Валерій Тарасюк. Вдало виступають лижники Сергій Педько, Тетяна Горобинська, яких готує майстер спорту В. О. Калиннченко. Успішно на змаганнях виступають студенти- дзюдоїсти : Володимир Батир, Василь Кобко, Ігор Карлов.
Основою програми з фізичного виховання в інституті є комплекс ГПО. У змаганнях з багатоборства беруть участь і студенти та викладачі. На чемпіонаті Української ради товариства «Буревісник» призові місця посіли викладачі О. О. Цимбалюк, В. М. Усачов, Л. І. Горбатовська, В. Н. Тарасевич. Значний вклад у підготовку багатоборців вносять викладачі — майстри спорту В. Г. Фіщук. і С. Д. Каданцев.
На спартакіаді ВНЗ республіки збірна Черкаського педінституту посіла перше місце, а студент, майстер спорту Сергій Семенов став чемпіоном цих змагань.
(Черкаська правда, 30 липня №143).
Довідково: С. М. Нестеренко - майстер спорту, син М. П. Нестеренка.
І. Карлов - майстер спорту з трьох видів боротьби, згодом - голова обласної федерації з греко-римської боротьби.
В. Г. Фіщук - майстер спорту, заслужений тренер України.
С. Д. Каданцев - майстер спорту, заслужений тренер України.
Рік 1982
Студенти Черкаського педагогічного інституту допомогали трудівникам колгоспів і радгоспів: Червоної Слободи Черкаського району, Москаленків — Чорнобаївського, Боровиці — Чигиринського та Рецюківщини Драбівського районів у збиранні врожаю.
Секретар комітету комсомолу педінституту повідомляє про те, що під час «трудового десанту» активно діють лекторські групи, перед жителями села виступають агітбригади. У пропагандистській та культмасовій роботі відзначилися комсомольські активісти: Л. Щербина, А. Проценко, О. Гвоздь, Л. Шаповалова та ін.
У радгоспі «Черкаський» Драбівського району працювало 40 студентів сільськогосподарського загону 3-го курсу українського відділення філологічного факультету. Перед вели комісар загону А. Ващенко і командир Л. Іващенко.
Загоном зібрано насіння буряків з площі 8,4 га, у радгоспні комори завдяки праці студентів надійшло 130 т огірків та 58 т цибулі.
(Черкаська правда, 3 листопада № 253).
images 1
Бійці студентського сільськогосподарського загону факультету фізичного виховання Черкаського педінституту на славу потрудилися в колгоспі «Заповіт Ілліча» Чорнобаївського району. 29 студентів за місяць зібрали 71 т овочів, 36 т. яблук, заготовили 245 т кормових буряків. Керівники колгоспу відзначили працю студентського загону врученням цінних подарунків та грамот. (Черкаська правда, 16 листопада №265).
1983 рік
Вчені та викладачі Черкаського педагогічного інституту надають велику допомогу школам обласного центру, виступають з лекціями, бесідами. При кафедрах ВНЗ працюють школи юних математиків, фізиків, хіміків, філологів. Майбутні педагоги при проходженні практики керують у школах гуртками, надають допомогу шкільним комсомольським і піонерським організаціям. У період весняних канікул на базі кафедр інституту планується провести практичні заняття методичних об’єднань учителів.
(Черкаська правда, 29 березня №71).
images 1
Черкаський педінститут налагоджує тісні зв’язки з Ярославським і Уманським педінститутами, Черкаським дитячим будинком №1, Канівською школою-інтернатом. А нещодавно до друзів інституту приєдналася й комсомольська організація радгоспу імені Кірова Черкаського району. Радгосп відвідала група комсомольських активістів інституту з метою ближче познайомитися з друзями по змаганню, обмінятися досвідом роботи, домовитися про майбутню допомогу радгоспові. Цього літа працюватимуть 11 студентських загонів, два з яких — в Тюменській області, інші — на Черкащині, в тому числі два — у радгоспі імені Кірова. Студзагонівці допоможуть збирати урожай, будуватимуть житло для сільських трудівників. (Черкаська правда, 16 квітня № 87).
Рік 1984
Ректор педінституту, професор Ф. Боєчко наголошує на тому, що перед Черкаським педінститутом поставлено складні і відповідальні завдання — поліпшити якість підготовки майбутніх вчителів, ‘їх ідейно-політичне виховання, «зміцнювати зв’язки з виробництвом, практикою комуністичного виробництва». У цьому напрямку працюють ректорат, партком, весь колектив. Створено комплексну цільову програму підготовки вчительських кадрів, в якій визначені основні напрями діяльності інституту. Здійснення цієї програми дало свої результати: помітно поліпшилась організація навчально-виховного процесу і науково- дослідної роботи. Ректорат інституту ставить перед кафедрами суспільних наук завдання забезпечити глибоке вивчення студентами творів К. Маркса, Ф. Енгельса, В. І. Леніна, «навчити їх з класових, партійних позицій аналізувати явища суспільного життя, формувати науково-матеріалістичний світогляд, комуністичну ідейність, громадську активність, нетерпиме ставлення до буржуазної ідеології та будь-яких проявів міщанської психології». Значна увага приділяється і озброєнню кожного студента практичним вмінням і навичками організації та проведення виховної роботи з школярами, батьками, в трудових колективах. Планується робота з майбутніми абітурієнтами, яку слід починати з 8 — 9 класів. (Черкаська правда, 21 січня № 18).
Довідково: Ф. Ф. Боєчко - доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент Академії педагогічних наук України, заслужений працівник вищої школи, очолював Уманський педінститут. Від 1979 до 2000 р. обіймав посаду ректора Черкаського педінституту. Нині - завідувач кафедри біології та біохімії ЧНУ ім.. Б. Хмельницького. Автор понад 100 наукових праць, в тому числі монографій, підручників та посібників. Нагороджений орденом Трудового Червоного прапора.
images 1
На факультеті фізичного виховання Черкаського педагогічного інституту створено агітколектив, до складу якого ввійшли представники багатьох видав спорту, учасники хореографічного ансамблю «Черкащанка», вихованці підшефних спортивних шкіл. Колектив побував у Чигиринському, Черкаському, Чорнобаївському та інших районах. Нещодавно студенти виступили в Катеринопільському районі перед учасниками зборів районного фізкультурного колективу. Свої вміння демонстрували майстри художньої і спортивної гімнастики, дзюдоїсти, гирьовики, фехтувальники, а також танцюристи ансамблю «Черкащанка». (Черкаська правда, 3 квітня №77).
Рік 1985

Агітспортбригада Черкаського педінституту підготувала програму, присвячену 40-річчю Перемоги, яку вперше показали трудівникам села Катеринопільського району. «Свою майстерність демонстрували гімнасти і легкоатлети, борці і важкоатлети. Особливо успішно виступили кандидати у майстри спорту з художньої гімнастики Т. Гоженко, Л. Омельченко, О. Мулова, А. Капуста», — наголошує голова спортклубу педагогічного інституту.
Також відбувся концерт і сеанс одночасної гри в шахи між кандидатами у майстри спорту В. Н. Іщановим з Черкас і любителями стародавньої гри Катеринополя. На завершення проведено товариську гру з волейболу між збірною командою Катеринопільського району і викладачами педінституту. Перемогу здобули сільські спортсмени. (Черкаська правда, 4 квітня № 78).
images 1

Завідувач кафедри анатомії і фізіології Черкаського педінституту, професор І. Давиденко і доцент В. Лизогуб зазначають, що науковці кафедри продовжують розробляти тематику, запропоновану академіком Г. В. Фольбортом з проблем вищої нервової діяльності, фізіології втоми і працездатності організму. Багато уваги приділяють дослідженню працездатності і розвитку втоми у дітей шкільного віку, спортсменів, інженерно-технічних працівників підприємств міста. Враховуючи значну роботу колективу кафедри по дальшому розвитку спадщини академіка Г. В. Фольборта, 100-річчя від дня народження якого відзначається, АН СРСР і АН УРСР доручили саме Черкаському педінституту провести Всесоюзну наукову конференцію з проблем фізіології втоми і відновлення організму. Вона відбудеться 4-6 вересня, в її роботі візьмуть участь понад 150 провідних науковців з різних міст країни. Учасниками конференції стануть академіки та члени- кореспонденти АН СРСР В. І. Медведев, А. І. Карамян, М. В. Антропова, П. Г. Костик, П. М. Серков, М.Ф. Шуба, В. В. Фролькіс, професори В. В. Розенблат, А. А. Віру, Ф. П. Ведяєв, М. К. Босий, А. Я. Скляров і багато інших. (Черкаська правда, 4 вересня № 203).
Довідково: В. С. Лизогуб - нині доктор біологічних наук, професор, завідувач кафедри анатомії та фізіології людини і тварин Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, заслужений діяч науки і техніки. Директор НДІ фізіології ім. М. Босого. Випускник Черкаського педінституту, у 1986 - 1991 рр. очолював факультет фізвиховання.
images 1

Рік 1986
У Черкаському педагогічному інституті діє студентський клуб «Меридіан». Чимало зроблено для того, щоб у вільні від занять вечори, залучили якомога більше юнаків і дівчат до участі в роботі різних гуртків, клубів, інших самодіяльних об’єднань, яких в інституті багато: політичний клуб і клуб інтернаціональної дружби, при гуртожитках №4 — шаховий, №1 — «Господинька», №5 — вихідного дня. На засіданні комітету комсомолу інституту обговорювалися пропозиції подальшої роботи клубу. Відповідальний за військово-патріотичне виховання, другокурсник факультету фізичного виховання Василь Могилей запропонував організовувати зустрічі з ветеранами партії, війни і праці. Президент інститутського клубу інтернаціональної дружби «Глобус», студентка 1-го курсу філологічного факультету Інна Карпеліна додала: «Слід проводити розширені засідання клубу». А пятикурсник факультету іноземних мов Сергій Змунчило, який очолює політклуб, запропонував взяти на клуб обов’язки по проведенню різних заходів ідейно-політичного загартування студентів. Всі пропозиції зважено, і «Меридіан» почав дали. У реалізації наміченого беруть активну участь голова клубу Любов Гребенюк, студентка IV курсу філологічного факультету Галина Мартиненко та інші члени інститутського комітету комсомолу. Кожен проведений захід — цілеспрямований, несе певне ідейне й емоційне навантаження, порушує питання, які викликають заінтересованість студентів. Нещодавно відбувся тематичний вечір, присвячений роботі XXVII з’їзду КПРС. Також студентам надовго запам’ятається зустріч з туристською групою з США. Цікаво пройшли в «Меридіані» й зустрічі з представниками молода з країн Латинської Америки, юнаками й дівчатами з Лаоської Народно-Демократичної Республіки та Монгольської Народної Республіки, які навчаються в професійно-технічному училищі №20 обласного центру. Одним із заходів профорієнтаційної роботи клубу стала зустріч зі старшокласниками Соснівського району обласного центру, яга вирішили в майбутньому присвятити себе учительській професії.
Незабаром планується провести вечори, присвячені роковинам з дня народження В. І. Леніна, святу Першого травня, Дню космонавтики, Дню радянської науки. Клуб «Меридіан» став своєрідним осередком, де студенти вчаться змістовно проводити своє дозвілля, готуються стати справжніми вчителями, організаторами шкільної молоді на цікаві справи. (Черкаська правда, 3 квітня № 197).
images 1
На початку нового навчального року студенти Черкаського педінституту святкуватимуть новосілля ще в одному гуртожитку — шостому за нумерацією. Це дев’ятиповерхова будівля, в якій проживатиме понад 600 студентів. Постійними мешканцями гуртожитку стануть студент з Туркменії і Казахстану. В першу чергу право на поселення одержать сімейні студенти, таких чимало на філологічному і фізико-математичному факультетах.
(Черкаська правда, 27 серпня № 197).
Рік 1987
На чемпіонаті світу з веслування на байдарках і каное, який проходив у західноєвропейському місті Дуйсбурзі взяли участь понад 400 спортсменів з 39 країн. Сильні колективи делегували на змагання НДР, Угорщина, Румунія, Данія і господарі веслувального каналу. У складі збірної команди Радянського Союзу виступив майстер спорту міжнародного класу Олександр Мотузенко , студент Черкаського педінституту. Він був у складі екіпажу байдарки- четвірки. Команда наших веслувальників на 500-метровій дистанції зайняла перше місце, завоювавши почесне звання чемпіонів світу. А на кілометровій дистанції наші байдарочники зайняли третє призове місце. Олександр Мотузенко і раніше завойовував золоті нагороди на чемпіонатах країни і світу.
(Черкаська правда, 2 вересня №202).
Рік 1988
У Черкаському педінституті відбулась зустріч студентів і викладачів філологічного факультету з відомим українським поетом, актором і кінорежисером, лауреатом Державної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка* Миколою Вінграновським. Микола Степанович розповів учасникам вечора про свій творчий шлях у літературі, який розпочинався в один час з відомими поетами — Василем Симоненком, Борисом Олійником, Іваном Драчем. Також згадав про свої зустрічі з земляком-поетом В. Симоненком, 25-річчя від дня смерті якого минуло 14 грудня цього року. Часто з уст гостя лунало уславлене ім’я Олександра Довженка, учнем якого він був і зіграв роль головного героя Івана Орлюка в кінофільмі «Повість полум’яних літ». За цю роль він був удостоєний призу Гран-прі на Канському фестивалі. Зібрані на вечорі кошти перераховані в обласний фонд Т. Г. Шевченка. (Черкаська правда, 24 грудня №29).
Рік 1989
Студентка філологічного факультету Черкаського педагогічного інституту виступила на урочистому вечорі, присвяченому 175-річчю з дня народження Т. Г. Шевченка. Наталія Бузницька розповіла, як вивчають і шанують творчість Т. Г. Шевченка в Черкаському педінституті, де навчаються студенти 12 національностей — українці і росіяни, казахи і туркмени, представники інших національностей нашої Вітчизни. Державна премія ім. Т. Г. Шевченка (ніші - національна) запроваджена 20 травня 1961 р., нею відзначалися високохудожні твори в галузі літератури, журналістики, образотворчого мистецтва, театру, кіно, архітектури й виконавської діяльності, що здобули широке громадське визнання. Розмір премії на той час - 2500 крб. Ювілею поета в інституті присвячено ряд науково-практичних і теоретичних конференцій викладачів і студентів, конкурсів на кращий літературний твір, стінну газету, малюнок. Студенти всіх факультетів беруть участь в суботниках на спорудженні музею книги «Кобзар». Також діє фольклорний ансамбль з пропаганди пісень рідного краю. З нового навчального року на всіх факультетах інституту буде розширено вивчення української мови. Твори Шевченка захоплюють студентів своїм патріотизмом, в них вони знаходять приклад високого служіння своєму народові, великої моральної відповідальності перед Вітчизною, саме ці риси потрібні їм — майбутнім педагогам. Завершила свій виступ студентка словами Максима Рильського про безсмертного поета.
(Черкаська правда, 11 березня № 58).
Довідково: Державна премія ім. Т. Г. Шевченка (ніші - національна) запроваджена 20 травня 1961 р., нею відзначалися високохудожні твори в галузі літератури, журналістики, образотворчого мистецтва, театру, кіно, архітектури й виконавської діяльності, що здобули широке громадське визнання. Розмір премії на той час - 2500 крб.

images 1

Голова спортивного клубу Черкаського педінституту, повідомляє про підсумки чемпіонату світу з боротьби самбо серед жінок в м. Вест-Оранж (штат Нью-Джерсі). У змаганнях такого рівня вперше взяли участь радянські самбістки і виграли 6 золотих медалей. Серед переможниць — студентка 3-го курсу факультету фізичного виховання Черкаського педінституту Вікторія Цуркань, яка здобула чисту перемогу в фіналі над спортсменкою з Англії Лізою Пецул (вагова категорія до 61 кг). Досягнення черкаської студентки - це безперечний успіх її тренера Віктора Миколайовича Короля. (Черкаська правда, 17 листопада № 264).
Довідково: Цуркань - нове прізвище В. Кобзаренко після одруження.

images 1

На засіданні ради Черкаського педагогічного інституту було прийнято рішення «Про реалізацію Закону про мови в УРСР», в якому визначено терміни переходу на читання лекцій і проведення всієї навчально-виховної роботи українською мовою. Намічено створення курсів української мови, які вестимуть висококваліфіковані викладачі. Інститут запрошує всіх бажаючих оволодіти українською мовою.
(Черкаська правда, 28 грудня № 297).
1990 рік
У Черкаському педагогічному інституті відбулось інтерв’ю з його ректором професором Ф. Ф. Боечком. Федір Федорович розповів які новації практикуються нинішнього року під час прийому у вуз. Він зазначив, що «згідно з правилами прийому до педагогічних навчальних закладів приймаються особи, котрі мають схильність до вчительської професії, за рекомендаціями педрад шкіл, професійно-технічних училищ, середніх спеціальних навчальних закладів, органів народної освіти». При інституті успішно працював факультет майбутнього вчителя, на якому навчалось понад 400 випускників шкіл. Протягом року на стаціонарних підготовчих курсах навчалось близько 600 осіб. Успішно закінчили навчання і склали всі екзамени близько 100 осіб з підготовчого віддалення і вони будуть зараховані студентами інституту. Ректор також повідомив, що «нинішнього року до інституту на стаціонарне відділення буде прийнято 650 осіб, а заяв для вступу подано 1602, з них понад 600 медалістів, близько 470 мають адресно-цільові направлення. У минулому навчальному році на базі філологічного створено 2 факультети — російської та української філології. З’явилася нова спеціальність — українська мова і література з додатковою спеціальністю історія. Також уводиться нова спеціальність (на факультеті російської філології): «Російська мова і література та методика виховної роботи»; на фізико-математичному факультеті з’явилася спеціальність — «інформатика».
(Черкаська правда, 26 липня №169).
1991 рік
Викладач кафедри історії Черкаського педагогічного інституту , детально розповідає про історію розвитку педагогічної освіти в Черкасах. Як випливає з матеріалів довідкової літератури та джерел, перший вищий навчальний заклад створено у 1930 році, коли відкрився Черкаський педінститут.
Автор зазначає, що «фактично все починалося значно раніше. 1920 року Всеукраїнською нарадою з питань народної освіти затверджено систему педагогічної освіта на Україні, у відповідності з якою були створені вищі педагогічні навчальні заклади двох типів: інститути народної освіта (ІНО) і вищі трирічні педагогічні курси, які в 1925 році були реорганізовані в педагогічні технікуми. Технікуми готували вчителів з вищою освітою для початкової школи, а ІНО — вчителів семирічки, профшкіл, робітфаків та технікумів». Ще в 1912 році в Черкасах відкрилася учительська семінарія, яка давала своїм випускникам середню педагогічну освіту, згодом була реорганізована в педшколу. Перші ідеї і проекти відкриття педагогічного інституту в Черкасах зародилися в середовищі місцевої інтелігенції під час громадянської війни в 1919 році. Але постійна зміна влади не давала можливості здійснити ці наміри. У1920 році була створена рада інституту, яка й розгорнула підготовчу організаційну роботу і вже 6 лютого 1921 року в Черкаському інституті народної освіти розпочався навчальний процес. ІНО складався з факультету соціального виховання, який мав три відділення: природниче, фізико-математичне й історико- філологічне. В майбутньому планувалося відкрити робітничий факультет і відділ дошкільного виховання. Головний корпус інституту розміщався по вулиці Смілянській 33. Викладацький колектив складався з 3-х професорів і приват-доцентів та 9-ти викладачів. Діяльність Черкаського ІНО розпочиналася у складних матеріальних умовах. Перший набір студентів становив 214 осіб, але скрута призвела до того, що на початок другого навчального року, 1 вересня 1921 р. залишилося лише 96 студентів.
15 травня 1922 року Головпрофосвітою було прийнято рішення про реорганізацію Черкаського ІНО, на його базі разом із педагогічною школою організовано трирічні вищі педагогічні курси. Навчальний рік у новій якості розпочався 1 жовтня 1922 року, завідувачем було призначено викладача ІНО А. О. Вадимова.
З 1925 року черкаський ВНЗ набрав статусу педагогічного технікуму, його перший випуск склав 27 фахівців-педагогів з вищою освітою. Уже з наступного року випуск щорічно становив по 35 — 36 осіб.
Від 1923 року розпочався процес українізації, тому половина викладачів і майже всі студенти володіли українською мовою. В 1930 р. на Україні встановлено три типи педагогічних навчальних закладів. Черкаський технікум було реорганізовано в інститут соціального виховання, а в 1933 р. ~ чотирирічний педагогічний інститут. «Слід вважати, що перший вуз в Черкасах має повне право відзначати своє сімдесятиріччя» — наголошує автор. (Черкаська правда, 21 травня № 95).
images 1
У нинішньому спортивному сезоні факультет фізичного виховання Черкаського педінституту поповнився новими спортсменами високого рангу. Майстром спорту міжнародного класу став легкоатлет В’ячеслав Іващенко з бігу на 110 м з перешкодами. Виступаючи на X республіканській спартакіад України, він з результатом екстра- класу завоював срібну нагороду, потім в Алма-Аті виграв Кубок країни. Нещодавно в міжнародних змаганнях з легкої атлетики в Києві новий рекорд області з метання списа встановив студент Юрій Турлаєв. Метнувши снаряд на 76,5 м, черкасець вперше виконав норматив міжнародного майстра. Тренує спортсмена викладач педінституту, досвідчений наставник А. Ціпов’яз. Також на факультеті фізичного виховання виросли нові майстри спорту Тетяна Холодовська (тренер О. Констянтинова) і Юрій Стогнієнко (тренер В. Вавринкевич) — з легкоатлетичного багатоборства. Значну допомогу у підготовці спортсменів високого класу надають тренерському складу завідувач кафедри спортдисциплін, кандидат наук О. Артюшенко і заслужений тренер України Л. Сіренко.
(Черкаська правда, 29 листопада № 207).

         

Перегляди: 1266

ScopusWOSSDESPLzbMATHWARSEBEIEASPBDJTeamIOPScienceJstoreOECDWileySTATISTAICUINCOSIUSIAZ

Наша адреса: 18031, м. Черкаси, вул. Університетська, 22

Телефон: (0472) 35-52-29, (0472) 37-30-92

Електронна пошта: biblioteka.cnu@gmail.com, biblioteka.cnu@ukr.net, biblioteka@cdu.edu.ua