Електронні адреси бібліотеки: gmail biblioteka.cnu@gmail.comemail biblioteka.cnu@ukr.netemail 1 biblioteka@cdu.edu.ua      Соціальні мережі бібліотеки: instagram Instagramfacbook Facebooktelegram Telegram

Статьи и обзоры nachodki.ru

«Шана за подвиг, вдячність за мир»

холм

До 75-річчя визволення м. Черкаси від нацистських окупантів

Степом, степом йшли у бій солдати,

Степом, степом – даль заволокло.

Мати, мати стала коло хати,

А кругом в диму село…

Микола Негода

Початком вигнання нацистських окупантів вважається ніч із 12 на 13 листопада 1943-го року. Після перемоги на Курській Дузі радянські війська наблизилися до окупованих Черкас. Попереду був найскладніший шлях – переправа через напівзамерзлий Дніпро. На той час ширина річки подекуди сягала двох кілометрів.

Форсування Дніпра, битва за Черкаси мали винятково важливе значення для підготовки блискучої операції з оточення і знищення Корсунь-Шевченківського угруповання нацистів.

Форсувати річку вночі відразу на п’яти переправах розпочала 52-га армія генерал-лейтенанта Коротєєва Другого Українського фронту. Про форсування Дніпра радянськими військами нацисти знали заздалегідь. Завдяки потужним прожекторам ворога, радянські воїни стали живими мішенями.

Але переправитися через Дніпро радянським воїнам таки вдалося. Щоправда, з величезними втратами. Із допомогою партизанів, нечисленного повітряного десанту та місцевих жителів на шостий день радянські війська оволоділи Свидівком, Руською Поляною, Будищем, Соснівкою та підійшли до Черкас.

20 листопада розпочалися бої за місто. Гітлерівці створили мережу укріплень, перетворили місто в потужній вузол опору. Воїни 254-ої і 373-ої стрілецьких дивізій відвойовували у нацистів вулицю за вулицею. Тридцять днів тривали кровопролитні бої на підходах до міста і ще двадцять чотири – на його вулицях. Боротьба йшла за кожний квартал. За кожний дім.

Про запеклість цієї битви свідчить хоча б той факт, що у «Черкаській операції» були задіяні 25 радянських військових з’єднань і частин, в тому числі: 3 стрілецькі, 1 повітряно-десантна, 2 авіаційні і 1 зенітно-артилерійська дивізії, 4 бригади – танкова, артилерійська і 2 повітряно-десантні, 7 артилерійських полків різного призначення, серед них – полк гвардійських мінометів, уславлених «катюш», 3 авіаційні полки і 1 окрема ескадрилья, 3 інженерно-саперні батальйони. Всім згаданим з’єднанням і частинам наказом Верховного Головнокомандуючого згодом було присвоєне почесне найменування «Черкаських».

Загалом нацистська окупація нашого міста тривала 833 дні. Гітлерівці завдали Черкасам величезних руйнувань будинків, цілі квартали було спалено. Від заводів залишились тільки руїни, санаторії перетворені в купи каміння.

В межах обласного центру знаходяться пам’ятки і пам’ятні місця, які пов’язані з подіями Черкаської наступальної операції. До них входять 5 меморіальних знаків, 4 меморіальні дошки, меморіальний комплекс Пагорб Слави, а також експозиція обласного краєзнавчого музею.

00

Не підлягає забуттю нацистський окупаційний режим на Черкащині (1941-1944): зб. наук. ст., документів, матеріалів та спогадів / Черкас. осередок Міжнар. громад. орг. "Міжнар. фонд "Взаєморозуміння і толерантність", Черкаська обл. орг. нац. спілки краєзнавців України [та ін.]; упоряд.: В. М. Мельниченко, Т. А. Клименко, Г. М. Голиш; кер. проекту О. А. Воронкіна. – Черкаси: Вертикаль, 2013. – 366 с.

Наукові статті, документи, матеріали та спогади очевидців, що складають основу збірника "Не підлягає забуттю: нацистський окупаційний режим на Черкащині (1941 – 1944)" розповідають читачам про нацистський окупаційний режим на території сучасної Черкаської області, який тривав з липня 1941 року по березень 1944 року. На конкретних фактах, значна частина яких оприлюднюється вперше, показується жорстокістю окупантів, страждання і муки, які довелося пережити населенню краю в роки воєнного лихоліття. В книзі розкривається справжня суть "нового порядку", який гітлерівці та їх прихвостні запроваджували в Україні, відводячи їй роль невичерпного постачальника продовольства, енергоносіїв, сировини та дешевої і безправної робочої сили.

01

Городинець, І. С. Пам'ять не згасне (село Безпальче на Черкащині в період Другої світової війни, 1939-1945 років) / І. С. Городинець. – Черкаси: Вертикаль: Кандич С. Г., 2014. – 480 с.

На основі архівних документів, особистих документів ветеранів війни і праці, друкованих публікацій, спогадів, у книзі дається історія села Безпальче на Черкащині в період Другої світової війни 1939 – 1945 рр., бойовий шлях ветеранів війни, короткі відомості про ветеранів війни і праці, про осіб, знищених фашистами в період окупації 1941 – 1943 рр., про осіб, вивезених на роботу до Німеччини. Також дано кілька нарисів про ветеранів війни і праці, а в додатках – фотокопії документів військового часу.

02

Страшевич, В. Б. Йшла війна народна. Черкаси в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. / В. Б. Страшевич. – Черкаси: Вертикаль, 2013. – 190 с.

В історико-документальних нарисах, автором яких є черкаський краєзнавець, журналіст, лауреат обласної літературно-краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича, заслужений працівник фізичної культури і спорту України В. Б. Страшевич, на великому фактичному матеріалі розповідається про початок Великої Вітчизняної війни, жахливу картину життя черкасців в місті в роки воєнного лихоліття, про їх героїчну боротьбу в партизанських загонах та підпіллі, на фронтах війни, відродження Черкас після визволення від німецько-фашитської окупації, роль радянських органів в організації формування опору ворогу та післявоєнної відбудови міста.

03

Богун, І. М. Черкащани в роки війни [Текст] / І. М. Богун, Ф. П. Людний. – К.: [б. и.], 2001. – 151 с.04

Корсунь-Шевченківська битва: сторінки історії / ред.-упоряд.: А. Ю. Чабан, П. Я. Степенькіна. – Корсунь-Шевченківський: Всесвіт, 2014. – 326 с.

У цій книзі, присвяченій 70-річчю Корсунь-Шевченківської битви, однієї з найвизначніших операцій Другої світової війни, подані спогади учасників та матеріали про учасників битви, що були включені до попередніх видань книг "Корсунь-Шевченківська битва". На підставі архівних джерел книга доповнена найновішими дослідженнями з історії Корсунь-Шевченківської наступальної операції.

05

Людний, Ф. П. Побачене і пережите: 70-річчю визволення України від німецько-фашистських загарбників присвячується / Ф. П. Людний. – Черкаси: Вертикаль, 2014. – 424 с.

Федір Петрович Людний – краєзнавець, самовідданий дослідник історії Кам'янщини, справжній її патріот. Його книга "Побачене і пережите" - результат копіткої багаторічної праці, де знайшли відображення його майстерно написані численні нариси, статті та замітки в пресі, науково-популярних виданнях, книгах. Йому вдалося розшукати і включити до своїх публікацій чимало досі невідомих широкому загалу фактів з історії Кам'янки та району, біографій своїх земляків.

06

Людний, Ф. П. Фронтовими дорогами війни / Ф. П. Людний. – Черкаси: Чабаненко Ю. А., 2010. – 512 с.

Книга розповідає про людей, які чесно і сповна виконали свій громадянський обов'язок, захищаючи Батьківщину від фашистських загарбників у роки Великої Вітчизняної війни.

09

Лазуренко, В. М. Без права на забуття. Черкащина у роки Великої Вітчизняної війни, 1941 – 1945 рр. / В. М. Лазуренко, Ю. М. Вовкотруб. – Черкаси: Ваш дім, 2005. – 372 с.

Автори розповідають про Україну у роки Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 рр. та, зокрема, про наслідки цієї війни для українського народу. Розкривається питання про трагізм тих часів на Черкащині.

10

Увінчані славою / голов. ред., уклад. Г. В. Суховершко, редкол.: В. М. Веретільник [та ін.]. – Черкаси: Чабаненко Ю. А., 2010. – 410 с.: фото. – (До 65-річчя Великої Перемоги). – Бібліогр.: с. 394.

Ця книга – результат багаторічної пошуково-дослідницької роботи Черкаської обласної організації ветеранів по збереженню пам'яті про жителів краю, які в період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років відважно боролися з німецько-фашистськими загарбниками на багатьох фронтах і на тимчасово окупованій ними території нинішньої Черкащини.

11

Черкащина в контексті історії України: матеріали другої наук.-краєзнавчої конф. Черкащини (до 60- річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.), Ч. 2 / Черкаська обл. рада; Черкаська обл. орг. всеукраїнської спілки краєзнавців; ЧНУ ім. Б. Хмельницького та ін.; відп. ред. В. М. Мельниченко, ред. рада: В. М. Лазуренко, М. І. Борщ, А. Г. Морозов, та ін. – Черкаси: Ваш дім, 2005. – 476 с.

Матеріали Другої науково-краєзнавчої конференції Черкащини.

12

Корсунь-Шевченківська операція – частина стратегічного наступу військ Червоної армії на території України в зимово-весняну кампанію 1944 року: матеріали наук.-практ. конф., присвяч. 65-річчю Корсунь-Шевченківської наступальної операції / Упр. культ. і туризму Черкаської облдержадміністрації, Корсунь-Шевченківський держ. іст.-культ. заповідник; редкол.: П. Я. Степенькіна (відп. ред.) [та ін.]. – Черкаси; Корсунь-Шевченків.: Чабаненко Ю. А., 2009. – 150 с.

До книги увійшли матеріали науково-практичної конференції, присвяченої 65-річчю Корсунь-Шевченківської наступальної операції.

13

За колючим дротом: музей Т. Шевченка в Каневі в роки німецько-фашистської окупації (1943-1944 рр.) / М-во культури і туризму України, Шевченківський нац. заповідник; уклад.: Р. В. Танана, О. В. Білокінь. – Черкаси: Вертикаль, 2008. – 104 с.

У збірнику висвітлюється одна із найтрагічніших сторінок в історії Таросової гори - період фашистської окупації. В ньому подано спогади колишніх в'язнів трудового табору, організованого фашистами в музеї Кобзаря у Каневі, а також матеріали про зустрічі з колишніми ув'язненими через півстоліття у музеї Тараса Шевченка.

14

Невмирущий подвиг смілян: про участь у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 р. жителів Сміли і району / О. Б. Котькало (голова), С. Є. Гайван, Я. П. Кривошеята ін. – Черкаси: Сіяч, 1995. – 127 с.

В книзі коротко розповідається про участь у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років жителів Сміли і району.

07

Черкащина в період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.: зб. документів та матеріалів / Держ. архів Черкаської обл.; упоряд.: П. М. Жук, С. І. Кононенко, С. І. Кривенко. – Черкаси: БРАМА-ІСУЕП, 2000. – 208 с.

До збірника увійшли матеріали, які відображають героїчну боротьбу проти німецько-фашистських загарбників на Черкащині, а також участь черкащан у боротьбі з фашизмом на фронтах Другої Світової війни.

08

Золотоніщина в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.: документи, спогади, статті: збірник / авт. текстів: Г. М. Голиш; упоряд.: Г. М. Голиш, М. Ф. Пономаренко; відп. ред.: Г. М. Голиш. – Черкаси: Відлуння-плюс, 2000. – 240 с.

Пропонований збірник містить статті, архівні матеріали, спогади, документи і відтворює історію Золотоніщини в роки Великої Вітчизняної війни.

Визволення населених пунктів Черкащини

22.09.1943 – Драбів
23.09.1943 – м. Золотоноша
27.09.1943 – селище Чорнобай
12.12.1943 – м. Чигирин
14.12.1943 – м. Черкаси
06.01.1944 – м. Жашків
10.01.1944 – м. Кам’янка
24.01. – 17.02.1944 Корсунь-Шевченківська битва
27.01.1944 – м. Шпола
28.01.1944 – м. Звенигородка
29.01.1944 – м. Сміла
31.01.1944 – м. Канів
10.02.1944 – м. Городище
11.02.1944 – м. Корсунь-Шевченківський
17.02.1944 – селище Лисянка
05.03. – 17.04.1944 Умансько-Батошанська операція
07.03.1944 – селище Маньківка
09.03.1944 – селище Катеринопіль
09.03.1944 – м. Тальне
09.03.1944 – м. Христинівка
10.03.1944 – м. Умань
10.03.1944 – м. Монастирище
Перегляди: 2322

ScopusWOSSDESPLzbMATHWARSEBEIEASPBDJTeamIOPScienceJstoreOECDWileySTATISTAICUINCOSIUSIAZ

Наша адреса: 18031, м. Черкаси, вул. Університетська, 22

Телефон: (0472) 35-52-29, (0472) 37-30-92

Електронна пошта: biblioteka.cnu@gmail.com, biblioteka.cnu@ukr.net, biblioteka@cdu.edu.ua