Україна у світі наукових відкриттів.
"Життя коротке, наука безмежна"
Гіппократ
Українська земля є Батьківщиною багатьох визначних учених і культурних діячів, що зробили неоціненний внесок для розвитку світової науки й культури.
Згідно із заповітом Альфреда Нобеля премії присуджують видатним ученим світу за найважливіші відкриття у фізиці, хімії, фізіології та медицині, літературі. Пізніше до цих галузей додали економіку.
Серед лауреатів Нобелівської премії поки що немає українців (ані за національністю, ані за громадянством). Це зумовлено, з-поміж іншого, і тим, що Україна як самостійна держава існує відносно мало — від 1991 року.
Водночас серед всесвітньо відомих нобелівських лауреатів є вчені, письменники, діячі культури, які народилися, зростали чи жили в Україні.
Номінанти на Нобелівську премію
Іван Франко (1916). Його кандидатуру як «великого Провідника свого народу, міжнародного генія», «справді найвизначнішого письменника сучасної Європи» висунув 26 листопада 1915 р. професор, доктор філософії з Відня Йосип Застирець. Кандидатуру І.Франка підтримав швецький історик Г.Гярне (Уппсальський університет). Дослідники називають дві причини, через які Франко так і не удостоївся цієї премії. Перша — це те, що лист від Застиреця прийшов надто пізно, коли список претендентів уже був затверджений. Друга причина — смерть Франка 1916 року.
• Іван Багряний (1963). Акцію за надання Нобелівської премії письменникові розпочала філія Об'єднання демократичної української молоді (ОДУМ) в Чикаґо, але письменник невдовзі помер.
• Павло Тичина (1966) та Микола Бажан (1970). Кандидатури цих письменників запропонував Омелян Пріцак, широко відомий у світі український вчений-славіст і тюрколог. Бажан, подякувавши Шведській академії літератури за увагу до його особи та творчості, в надісланому листі висловив сумніви в реальності та своєчасності висунення його кандидатури.
• Улас Самчук (1980). Після того, як у світ вийшов роман-трилогія «Волинь», кандидатуру Самчука на здобуття Нобелівської премії з літератури висунув російськомовний журнал «Современник» (Торонто). Подати кандидатуру встигли, але для її затвердження не вистачило рекомендації нобелівського лауреата, що у Стокгольмі було одним із визначальних факторів.
• Василь Стус (1985). Кандидатуру поета висунув нобелівський лауреат Генріх Белль. Того ж року Стус згинув у таборі для політв'язнів, тому його кандидатуру не було розглянуто .
• Олесь Гончар (1991). Заходи щодо його висунення розпочала українська діаспора, після того, як у 1989 році з'явилося нове видання «Собору» англійською мовою.
• Борис Олійник (2012). Його кандидатуру на здобуття Нобелівської премії з літератури висунула Національна академія наук України за підписом Бориса Патона .
З-поміж перших нобеліантів, котрі народилися на українській землі (с. Іванівка-Панасівка Куп'янського повіту Харківської області, нині с. Мечникове), — мікробіолог, ембріолог, зоолог та імунолог Ілля Ілліч Мечников (1845—1916).
У1908 р. І.І. Мечникову разом з німецьким ученим П. Еріхом була присуджена Нобелів¬ська премія — «за праці з імунітету». Про-фесор Є.О. Татаринов цілком об'єктивно стверджує, що «весь прогрес імунології лежить на фундаменті основних загальних понять, у формуванні яких Мечникову належить одне з найперших місць».
1952 р. Нобелівська премія у галузі фізіології та медицини — «за відкриття стрептоміцину — першого антибіотика, ефективного при лікуванні туберкульозу» — була присуджена американському вченому, вихідцю з України, Ваксману Зельману Абрахаму (1888-1973).
Він народився 22 липня 1888 р. у с. Нова Прилука Липовецького району Київської губернії (тепер Вінницька область).
Під керівництвом ученого були також відкриті неоміцин, актиноміцин, канденицин, які й нині широко використовуються у клінічній медицині і ветеринарії.
До відомих постатей останніх десятиліть, лауреатів Нобелівської премії, належить й американський учений, виходець з України Саймон Сміт Кузнець( 1901-1985) -економіст, дослідник національного доходу, економічних циклів та сучасних процесів економічного зростання.
Саймон (Семен) Кузнець народився у Харкові ЗО квітня 1901 р.
У 1971 р. «за емпірично обґрунтоване тлумачення економічного зростання, яке привело до нового, глибшого розуміння як економічної та соціальної структур, так і процесу розвитку» Саймону Кузнецю було присуджено Нобелівську премію з економіки.
Лауреат Нобелівської премії 1992 року А. Жорж (Георгій) Шарпак, французький учений, родом з України, вважається одним із найталановитіших експериментаторів у царині фізики. Нобеліантом він став за «винахід та вдосконалення детекторів частинок, особливо багатопроводної пропорційної камери».
Ж. Шарпак народився 1 серпня 1924 р. в м. Дубровиці на Рівненщині, в українській ро-дині. У 1932 р. разом із батьками опинився у Франції.
У яскравому сузір'ї Нобелівських лауреатів сяє ім'я письменника Шмуеля Йозефа Агнона (1888-1970), «який у своїх творах висвітлював життя єврейського й українського народів».
Шмуель Йосиф Халеві Агнон (справжнє прізвище Чачкес) народився 17 липня 1888 р. у невеличкому місті Бучачі на Тернопільщині, у заможній, освіченій родині.
За два найвідоміші романи — «Весільний балдахін» і «Нічний гість» — у 1966 р. йому присуджують Нобелівську премію в галузі літератури (разом із Неллі Закс) — «за глибоко оригінальну й майстерну прозу за мотивами життя єврейського народу».
Перелік нобеліантів, вихідців з України, можна було б продовжити. Серед цих постатей багато інших учених, чиє коріння вплелося в українську землю, хто народився, вчився, отримав тут освіту, здійснив перші наукові дослідження. Це — Герберт Браун, Мелвін Калвін, Фрідман Мільтон, Ігор Тарле, Лев Ландау, Петро Капіца, Тадеуш Рехштейн, В.Г. Кістяківський, О.Є. Чичибабін, М.Г. Гомберг, М.Г. Гайсинський, І. Гізе.
Ми пишаємося тим, що Нобелівські лауреати, пов'язані з Україною, уславилися не лише талантом, науковими відкриттями світового виміру, а й зробили чільний внесок в економічний розвиток, науку та культуру нашої цивілізації.
Також завдяки українським вченим з’явилися винаходи, які зараз відомі у всьому світі.
-Вертоліт
Винахідником вертольоту є київський авіаконструктор, який емігрував до США, Ігор Сікорський. У 1931 році він запатентував проект машини з двома пропелерами – горизонтальним на даху і вертикальним на хвості. Перший вертоліт VS-300 піднявся в небо в 1939 році. Пізніше на його основі VS-300 був створений перший у світі вертоліт-амфібія на поплавковому шасі, який міг злітати з води і сідати на суші.
-Рукавичка EnableTalk для людей з обмеженими можливостями
Рукавичка призначена для перекладу мови жестів в слова. Пристрій для людей з обмеженими можливостями слуху та мовлення розробили українські студенти. Він виглядає, як дві рукавички, оснащені датчиками, які відстежують положення рук і передають дані на мобільний пристрій.
-Гасова лампа
Лампа на основі згоряння гасу була створена львівськими аптекарями Ігнатієм Лукасевичем і Яном Зехом у 1853 році в аптеці Під золотою зіркою. Одночасно з лампою був винайдений і новий спосіб отримання гасу шляхом дистиляції і очищення нафти.
-Безкровний аналіз крові
Харківський вчений Анатолій Малихін придумав, як зробити аналіз крові безкровним. Він створив прилад, п’ять датчиків якого прикріплюються на певні ділянки тіла людини, після чого на екран комп’ютера виводиться 131 показник здоров’я. Прилад активно використовується медиками в Китаї, Саудівській Аравії, Німеччини, Єгипті та Мексиці.
-Поштовий індекс
У 1932 році в Харкові була створена унікальна система маркування листів. Спочатку в ній використовувалися цифри від 1 до 10, а пізніше формат змінився на число-буква-число. З початком Другої світової війни цю систему індексації скасували, однак пізніше продовжили використовувати в багатьох країнах світу.
-Ракетний двигун
Уродженець Житомира Сергій Корольов є конструктором радянської ракетно-космічної техніки і засновником космонавтики. У 1931 році він разом з колегою Фрідріхом Цандером домоглися створення громадської організації з вивчення реактивного руху, яка згодом стала державною науково-конструкторської лабораторією з розробки ракетних літальних апаратів. У 1957 році Корольов запустив на навколоземну орбіту перший в історії штучний супутник Землі.
-Антибіотик батумін
Вчені з Інституту мікробіології і вірусології НАН України створили новий антибіотик, що володіє високою активністю до всіх видів стафілококу. За своїм хімічним складом цей препарат не має аналогів.
-Гнучкий суперконденсатор
Фахівці з Львівської політехніки придумали гнучкий тканинний суперконденсатор, який працює на сонячній батареї і може зарядити навіть мобільний телефон. Пристрій являє собою компактну систему енергозбереження, котра гнеться і кріпиться до будь-якої поверхні. Це український винахід увійшло в топ-100 кращих досліджень і розробок світу 2011 року за версією впливового американського журналу R&D Magazine.
-Рідкий струменевий скальпель
Наукові співробітники Аерокосмічного інституту та Національного авіаційного університету створили рідкий струменевий скальпель, який не пошкоджує судинну систему при проведенні операцій на внутрішніх ораганах людини. Високий тиск при роботі апарату дозволяє видаляти нем’язові тканини з мінімальною крововтратою. Скальпель не має аналогів на Заході і є інструментом багаторазового використання.
-Перший підводний човен-чайка
Безпалубний плоскодонний човен запорізьких козаків, чайка, був створений в XVI-XVII століттях. Зовні бортів кріпився очеретяний пояс, який дозволяв спускати човен під воду і утримувати його на плаву в такому стані. Швидкість чайки становила приблизно 15 км/год, що дозволяло козакам без труднощів втекти від турецьких галер.
-Годинник-глюкометр для діабетиків
Вчений із Закарпаття Петро Бобонич винайшов глюкометр у вигляді наручного годинника. З його допомогою діабетики можуть дізнаватися рівень цукру в крові в будь-який момент. Для цього не потрібно здавати кров.
-Екологічно чисте паливо
Інженер зі Славутича Володимир Мельников сконструював машину, яка перетворює відходи деревини в паливні брикети. Піч під надвисоким тиском розігріває тирсу до 300 градусів, внаслідок чого утворюється рослинний клей. Далі працює прес, який стискає масу з силою 200 тонн на квадратний сантиметр. В результаті виходить паливний брикет, схожий на антрацит.
-Опріснення морської води
Технологію опріснення морської води для пиття розробив професор Одеської державної академії холоду Леонард Смирнов. Заморожена особливим чином морська вода перетворюється в кристали, з поверхні яких можна видалити солі, шкідливі речовини, а також важкі ізотопи водню, які негативно впливають на гени і нервову систему людини.
-Профілактор Євмінова
До створення тренажера і відомої зараз у всьому світі методики профілактики і лікування захворювань хребта В’ячеслава Євмінова підштовхнула власна серйозна травма. В ході експериментів з дозуванням навантажень і виконання вправ під різними кутами, які активізували обмінні процеси і зміцнювали м’язи хребта, був винайдений тренажер, який отримав назву профілактор Євмінова.
-Пристрій для боротьби з ураганами
Унікальну конструкцію для захисту узбережжя від ураганів розробив доцент фізико-технологічного факультету Рівненського державного університету Віктор Бернацький. Пристрій вловлює потоки сильного вітру і зменшує його силу шляхом протидії зустрічного потоку повітря. За свій винахід українець отримав нагороду Європейської науково-промислової палати.
-Найшвидший в світі автомобіль
У найшвидшому радянському автомобілі, проект якого в 1966 році розробив харків’янин Володимир Нікітін, був встановлений вертолітний газотурбінний двигун ГТД-350 потужністю 400 кінських сил. Розрахункова швидкість машини становила 400 км/год, але вона не була досягнута через відсутність відповідної траси. Однак під час заїзду на Чугуївської трасі ХАДІ-7, стартувавши з місця, зміг розвинути швидкість 320 км/год на дистанції 1 км.
-Кінескоп
Йосип Тимченко – людина, яка за два роки до відкриття братів Люм’єр, спільно з фізиком Миколою Любимовим розробив скачковий механізм «равлик». Його принцип дії був покладений в основу створення кінескопа. У 1893 році в Одесі були показані два фільми, знятих за допомогою першого кінескопа. Тимченко випередив західних винахідників кінематографу, однак його пристрій не був запатентований
-Вугільний комбайн
У 1932 році українець, уродженець нинішньої Луганської області, Олексій Бахмутський створив дослідний зразок першого в світі вугільного комбайну. Після деякого вдосконалення у 1939 році Горлівський завод ім. Кірова почав серійне виробництво вугільних комбайнів, які успішно працювали на шахтах Донбасу до початку війни.
-Зварювання живих тканин
Ідея зварювання живих тканин з’явилася серед вчених інституту електрозварювання ім. Євгена Патона. Ще в 1993 році під керівництвом Бориса Патона – сина винахідника різних методів електрозварювання, були проведені експерименти, які довели можливість отримання зварного з’єднання різних м’яких тканин тварин способом біполярної коагуляції.
Пізніше почалися експерименти зі зварювання тканин видалених органів людини.
-Рентген
Українець Іван Пулюй за 14 років до німця Вільгельма Рентгена сконструював трубку, яка згодом стала прообразом сучасних рентгенівських апаратів. Він набагато глибше, ніж Рентген проаналізував природу і механізми виникнення променів, а також на прикладах продемонстрував їх суть. Саме Іван Пулюй першим у світі зробив рентеновскій знімок людського скелета.
-Компакт-диск
Мало хто знає, що прообраз компакт-диска в кінці 1960-х винайшов аспірант Київського інституту кібернетики В’ячеслав Петров. Тоді розробка носила науковий характер і не мала нічого спільного з музикою. Оптичний диск був створений для супер ЕОМ.
-Електричний трамвай
На початку 1870-х полтавчанин Федір Піроцький розробив технологію передачі електроенергії через залізний дріт. У 1880 році Піроцький представив проект застосування електрики “для руху залізничних потягів з подачею струму”. Через рік в Берліні поїхав перший трамвай, вироблений компанією Siemens за схемою українця.
-Екоавтомобіль, що працює на повітрі
Житель Харкова, 48-річний Олег Збарський, створив автомобіль, що працює на стисненому повітрі. Така пневмомашин, хоч і їздить зі швидкістю 40 км / год, не виробляє шкідливих викидів. І хоча екоавтомобіль дуже громіздкий, при відповідному доопрацюванні технологія може отримати широке застосування.
А щоб дізнатися більше про винаходи українських науковців та їхні відкриття відомі в Україні і поза її межами, ви можете звернутись в нашу бібліотеку і переглянути подану вище інформацію.
Видатні наукові відкриття : для дітей середнього шк. віку / авт.- упоряд. : В. М. Скляренко, Т. В. Іовлєва, О. Ю. Очкурова ; худ. Л. Д. Киркач-Осипова. - Х. : Фоліо, 2008. - 319 с.
У школі вам розкажуть про способи рішення інтегралів, про те, як виглядає бензольне кільце й скільки літрів крові перекачує серце. Але це лише сухі факти, за кожним з яких стоїть набагато більше: щасливі випадки й багаторічна завзята праця, провали й нескінченні експерименти тисяч учених. Багато відкриттів стали для людства доленосними. Як і коли були зроблені найвагоміші відкриття в історії цивілізації, хто були їхні автори, та ще про безліч маловідомих, але дуже цікавих подробиць "наукової кухні" ви й дізнаєтеся з енциклопедії "Видатні наукові відкриття".
Шевченківські лауреати, 1962-2001 : енцикл. довід. / вступ. сл. І. М. Дзюби ; авт.-упоряд. М. Г. Лабінський. - К. : Криниця, 2001. - 693 с.
Пропонований довідник - перше видання, яке знайомить читачів із лауреатами премії імені Тараса Шевченка за 1962-2001 роки. У статтях довідника подано короткі біографічні відомості, висвітлено основні віхи творчої діяльності лауреатів. До багатьох статей додається бібліографія про творчість митця. Книгу проілюстровано фотопортретами Шевченківських лауреатів, список яких нині налічує 525 персоналій та колективів. В кінці книги розміщено ряд документів - Розпорядження Президента України про відзначення 40-річчя заснування в Україні Шевченківської премії та ін.
Наринян, А. Р. Основы научных исследований : учеб. пособие / А. Р. Наринян ; Европейский ун-т. - К. : Европейский университет, 2002. - 109 с.
Учебное пособие соответствует одноименному курсу для студентов экономического и технического профиля. Приведены такие понятия, как наука, ее цели и задачи, научные исследования, научные результаты, фундаментальные и прикладные исследования, теория и эксперимент.
Цехмістрова, Г. С. Основи наукових досліджень : навч. посіб. / Г. С. Цехмістрова; М-во освіти і науки України. - К. : Слово, 2004. - 240.
Навчальний посібник для студентів зі спеціальностей: міжнародні економічні відносини, туризм, готельне господарство. В ньому узагальнено вимоги до науково-дослідної роботи студентів у вищому навчальному закладі, подаються рекомендації з методології написання творчих робіт студентів, курсової, дипломної (магістерської) робіт. сформовано понятійний апарат науковця-початківця, передбачено контрольні запитання, тести для самоконтролю при самостійному опрацюванні тексту лекцій студентами. Дано рекомендації щодо структури реферату, наукової статті, рецензії, доповіді тощо. Наведено основін вимоги Міністерства освіти і науки України до курсових, дипломних робіт, а також ВАК до дисертації та авторефератів.
Наука: теорія та практика : зб. тез доповідей Всеукр. наук.-практ. заочної конф.; м. Черкаси, 21 верес. 2012 р. / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, ЧНУ ім. Б. Хмельницького, ННІ економіки та права ; [за заг. ред. І. П. Мігус]. - Черкаси : Маклаут, 2012. - 100 с.
Матеріали конференції висвітлюють актуальні проблеми сучасні науки у сфері економічних, юридичних, філологічних, педагогічних наук, психології, технічних наук та сільського господарства, ветеринарії і біології.
Зербіно Д. Д. Наукова школа: лідер і учні. – Львів: Євросвіт, 2001. – 208 с.
У монографії подано принципово нову концепцію: лише вчений- ектраверт, що наділений особливими вродженими якостями лідера, який має свої ідеї і великий досвід, може створити наукову школу.
Національна академія наук України, 1918-2008 : до 90-річчя від дня заснування / НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського ; редкол.: Б. Є. Патон (голов. ред.) [та ін.]. - К. : Видавництво КММ, 2008. - 624 с.
У книзі викладено історію Національної академії наук України від дня заснування (1918) до сьогодення. Увагу зосереджено на життєздатності академічної моделі В. І. Вернадського, становленні структури, наукових шкіл і напрямів Академії, показі наукових здобутків, їх впливу на виробничу і суспільну практику, ролі Академії як основи національної наукової системи. Подані наукові портрети видатних академічних шкіл і вчених. Розглянуто проблеми розвитку НАН України в епоху перетворення науки на основну рушійну силу прогресу, інтеграції Академії в європейський і світовий науковий простір.
Наука України у світовому інформаційному просторі : [зб. наук. ст.], Вип. 5 / НАН України ; редкол. : Я. С. Яцків (голов. ред.) [та ін.]. - К. : Академперіодика, 2011. - 156 с.
До збірника увійшли доповіді учасників ІІ науково-практичної конференції «Наукова періодика: традиції та інновації» (Київ, 8 червня 2011р.).
Наука України у світовому інформаційному просторі : [зб. наук. ст.], Вип. 6 / НАН України ; редкол. : Я. С. Яцків (голов. ред.) [та ін.]. - К. : Академперіодика, 2012. - 78 с.
До збірника увійшли доповіді учасників ІІІ Науково-практичної конференції «Наукова періодика: традиції та інновації» (Київ, 31 травня 2012 р.).
Наука України у світовому інформаційному просторі , вип. 7 / Національна академія наук України. - К. : Академперіодика, 2013. - 116 с.
До першої частини збірника увійшли розвідки, аналітичні матеріали та роздуми відомих науковців щодо стану та перспектив розвитку науки в Україні. Друга частина збірника - фундаментальне дослідження співробітника Центру досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. г. М. Доброва НАН України І. О. Булкіна, у якому розглянуто процеси іноземного фінансування досліджень і розробок в Україні в аспекті основних економічних і предметно-тематичних класифікацій, що застосовуються у вітчизняній статистиці наукової та науково-технічної діяльності.
Праці викладачів та професорів національного університету "Києво-Могилянська академія" 1992-2002 рр. : бібліогр. покажч. / Нац. ун-т "Києво-Могилянська академія" ; уклад. : Н. Казакова, Т. Патрушева, Т. Рава ; наук. ред. : М. Брик, Т. Ярошенко. - К. : Києво-Могилянська академія, 2005. - 522 с.
Бібліографічний покажчик містить відомості про праці викладачів та професорів Національного університету "Києво-Могилянська академія" за перші десять років його діяльності, а саме з 1992-2002 рр.
Перегляди: 2487