Шаблоны Joomla здесь

КНИЖКОВІ ДАРИ ІЗ ЗІНЬКОВА

Днями до наукової бібліотеки надійшли чергові книжкові дарунки, цього разу із м. Зіньків, що на Полтавщині. Їх надіслала авторка, відома місцева краєзнавиця й освітянка Леся Василівна Літвішко. Вона є нашою землячкою, родом із славного с. Красенівка, що на Чорнобаївщині (мала Батьківщини уславленого на весь світ українського богатиря Івана Піддубного). Вищу освіту здобула на історичному факультеті Полтавського державного педінституту ім. В. Короленка і, до речі, була однокурсницею автора цих рядків. Усе подальше життя Лесі Василівни пов’язано з освітою м. Зіньків, де вона працювала вчителем історії міської школи №1, методистом райвідділу освіти, викладачем СПТУ №41. Нині викладає історію в міському ліцеї ім. М. Зерова.

Відома педагогиня залишила й свій доволі помітний слід у краєзнавчому русі як організаторка й учасниця просвітницьких заходів та авторка численних досліджень з місцевої історії. Її перу належать десятки краєзнавчих розвідок, опублікованих на шпальтах місцевої періодики, а також 6 окремих книг з минувшини та сьогодення Зіньківщини. До краєзнавства Л. Літвішко залучила й свою доньку Олену (також професійна історикиня, журналістка, менеджер), а віднедавна – й онучку Світлану.

А тепер безпосередньо про дарунки краєзнавиці. «Книги скорботи Зіньківщини» (Зіньків, 2010, автори-упорядники: Л. Літвішко, О. Літвішко, С. М. Максименко, 704 с. : фото) завершує довголітні зусилля краєзнавців, істориків, депутатів сільських рад і просто небайдужих людей щодо дослідження одного з найтяжчих і трагічних періодів нашої історії – політичних репресій 1920-х – початку 50-х рр., Голодомору 1932-1933р. на Зіньківщині. Видання містить поіменні списки та детальні відомості про жертви сталінського режиму.

Книга «Чорнобиль. Вічний біль» (Полтава, 2011, колектив авторів у складі: Л. Літвішко, О. Літвішко, С. Нерозя, О. Терещенков, 328 с.) присвячена зіньківчанам – ліквідаторам Чорнобильської аварії. Тим, хто своєю беззавітною мужністю й жертовністю відвернув перетворення на зону відчуження свого рідного краю й усієї України.

У документально-публіцистичному нарисі «Спортивний калейдоскоп Зіньківщини» (Полтава, 2017, авт. Л. Літвішко та О Літвішко, 400 с. : фото) зроблена спроба узагальнити основні події спортивного життя рідного краю впродовж семи десятиріч. До широкого кола читачів доводяться імена тих, хто досяг висот у різних видах спорту. Змальовуються будні тренувань і спортивні тріумфи, які становлять сенс життя усіх, хто подружився зі спортом.

Найсвіжіше за часом виходу науково-популярне видання «Зіньків і зіньківці у світлинах та нарисах» (Гадяч, 2023, Кн. 1., авт.-упоряд. Л. Літвішко, О. Літвішко, С. Літвішко, 304 с. :фото) на підставі архівних документів, спогадів та свідчень жителів міста репрезентує приклади архітектурного надбання минулого й сучасного, порівняльні зміни вигляду вулиць історичного центру, парків, річок. Вміщено матеріали про знищені історичні пам’ятки міста, охарактеризовано послідовність і значимість встановлення пам’ятників, пам’ятних дощок, знаків.

2023 04 05 11 38 50 03    2023 04 05 11 38 50 02    2023 04 05 11 38 50 01

Подаровані видання стануть цінним поповненням бібліотечних фондів нашої книгозбірні. Вони можуть бути корисними не лише студентам-історикам та фізкультурникам, але й широкому читацькому загалу, кого цікавить регіональна історія.

Григорій Голиш, директор НБ імені Михайла Максимовича