Електронні адреси бібліотеки: gmail biblioteka.cnu@gmail.comemail biblioteka.cnu@ukr.netemail 1 biblioteka@cdu.edu.ua      Соціальні мережі бібліотеки: instagram Instagramfacbook Facebooktelegram Telegram

Joomla шаблоны бесплатно http://joomla3x.ru

28 червня - День Конституції України

 

11 фактів про Конституцію України:

1) Процес підготовки Конституції України затягнувся на шість років – з 1991 до 1996 р. Прийняття документу гальмувалося протистояннями між Президентом України та парламентом на фоні тривалої соціально-економічної кризи в Україні.

2) Протягом 1990-1996 рр. було запропоновано 15 проєктів Конституції України – від Конституційної комісії, політичних партій, науковців. Зокрема, комуністи пропонували зберегти назву УРСР, відновити радянську форму правління, обмежити права президента й увійти в новий Союз. А Крим міг би втратити статус автономії, якби була прийнята редакція Конгресу українських націоналістів.

3) Найбільш гострі дискусії точилися навколо питань розподілу повноважень між гілками влади, державної символіки, приватної власності, статусу Республіки Крим та російської мови.

4) У Черкаському державному технологічному університеті ім'я "батька української Конституції" Михайла Сироти присвоїли навчальному корпусу та заснували щорічну премію. Вчена рада університету ухвалила це рішення до 25-ї річниці Основного Закону України, щоб увіковічнити пам'ять українського політика родом з Черкас, одного з творців Конституції України Михайла Сироти. Присвоїли його ім'я навчальному корпусу №3, у якому політик навчався та працював. Також, в університеті заснували щорічну премію Михайла Сироти за вагомі наукові досягнення здобувачів вищої освіти Черкаського державного технологічного університету за мультидисциплінарним напрямом.

Що відомо:

 1200 0 1219758094

Михайло Дмитрович Сирота народився в Черкасах у родині науковців. Навчався у Черкаському державному технологічному університеті (на той час - Черкаський інженерно-технологічний інститут). Згодом став проректором із навчальної роботи у навчальному закладі.

У день ухвалення Конституції України народний депутат України Михайло Сирота впродовж 15 годин простояв за трибуною Верховної Ради України, відстоюючи права та обов'язки громадян України, прописані в новому Основному Законі держави, за що отримав визнання, як "батько української Конституції".

5) Активний період роботи над документом зайняв три місяці. У березні 1996 р. проєкт документа був винесений на обговорення Конституційної комісії і рекомендований до розгляду Верховною радою. 2 квітня проєкт Конституції внесли до порядку денного засідань, а після двох місяців доопрацювання проєкт прийняли у першому читанні. При підготовці до другого читання в документ внесли близько шести тисяч поправок.

6) Засідання Верховної ради, на якому розглядався проєкт Основного Закону тривало цілу добу. 27 червня 1996 р. парламент вирішив розглядати проєкт на одному засіданні без перерв. У результаті бурхливих дискусій за підсумками безперервної 24-ої роботи депутатам вдалося узгодити всі положення документу. Голосування проводилося по кожній статті окремо і цілими розділами. Голосування за Конституцію України загалом відбулося о 9:20 ранку 28 червня 1996 р.

7) “Є Конституція!”, – такі були перші слова голови Верховної ради Олександра Мороза після прийняття Конституції 315 голосами.

8) 21 червня 1996 р. було прийнято доповнення Олександра Мороза про виключне право народу визначати і змінювати конституційний лад і про те, що це право не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

9) Конституція України могла бути не прийнята 28 червня, бо напередодні історичного засідання парламенту Президент України видав указ про проведення всеукраїнського референдуму 25 вересня 1996 р. про прийняття нової Конституції України. Однак після ухвалення Конституції цей указ було скасовано.

10) Президент України Леонід Кучма не був присутній на доленосному засіданні парламенту, однак за кілька хвилин до остаточного прийняття депутатами Конституції прийшов до сесійної зали. Кучма у своєму короткому виступі назвав прийняття Конституції історичною подією.

11) Міжнародне співтовариство привітало ухвалення Конституції України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.

Міні-Конституція

22 серпня 2011 р. в Києві була презентована перша мініатюрна Конституція України. Автори ідеї пояснили, що задум такого проєкту в тому, аби привернути більше уваги громадян до законодавства.

Мініатюрна рукописна книжечка "Конституція України", розміром 2х3 сантиметри, включає 160 рукописних сторінок, літери висотою не більше 1 міліметра. Її створення зайняло приблизно два місяці.

images

 

Перегляди: 147

ScopusWOSSDESPLzbMATHWARSEBEIEASPBDJTeamIOPScienceJstoreOECDWileySTATISTAICUINCOSIUSIAZ

Наша адреса: 18031, м. Черкаси, вул. Університетська, 22

Телефон: (0472) 35-52-29, (0472) 37-30-92

Електронна пошта: biblioteka.cnu@gmail.com, biblioteka.cnu@ukr.net, biblioteka@cdu.edu.ua