Електронні адреси бібліотеки: gmail biblioteka.cnu@gmail.comemail biblioteka.cnu@ukr.netemail 1 biblioteka@cdu.edu.ua      Соціальні мережі бібліотеки: instagram Instagramfacbook Facebooktelegram Telegram

Компоненты, модули, шаблоны и другие Расширения Joomla

ЧЕРКАСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПИШАЄТЬСЯ СВОЄЮ ЛІТЕРАТУРНОЮ ІСТОРІЄЮ

Помітний слід у цій царині належить і Черкаському національному університеті ім. Б. Хмельницького, котрий цьогоріч відзначає 100-ліття від дня свого заснування. Саме цьому славному ювілею провідного вишу Черкащини й присвячена нова книга, котра побачила світ в університетському видавництві під назвою «Літературна історія Черкаського університету».

Її автор – колишній ректор ЧНУ, доктор філології, професор, завідувач кафедри української літератури та компаративістики названого університету, голова обласної організації НСПУ, заслужений працівник освіти України й випускник Черкаського університету (тоді ще педінституту) Володимир Трохимович Поліщук.

   Обравши жанр документально-біобібліографічного нариса, автор чи не вперше увидавничій практиці новітнього часу подає розлогу й вичерпну оповідь про літературні процеси у своїй alma mater упродовж століття, яка викладена на добротному тлі подійної історії ЗВО. Подавши кілька тез із славної минувшини університету, його ректор Олександр Володимирович Черевко у своїй передмові до книги підкреслює, що предметом висвітлення є «літературна історія, літературні традиції…, зрештою – літературна слава вишу». Композиційно це досить об’ємне видання подано в 4 розділах, які іменуються сторінками. Зокрема, в першому розділі йдеться про потужні літературознавчі надбання університету, які знані в усій Україні (при виші функціонує центр шевченкознавчих досліджень) та про найбільш знакові персоналії цих творчих процесів. При цьому автор не обмежується загальними відомостями про достойників, а подає їхні розлогі біографії. Скажімо, в названому розділі читач віднайде життєписи таких цікавих постатей, як фольклорист Андрій Бондаренко, літературознавець Михайло Кашуба, текстолог і музейник Григорій Аврахов, один із перших на Черкащині докторів філології Олег Пресняков, професор Анатолій Градовський, Наталія Ярмоленко, Олександр Киченко і Василь Пахаренко, культуролог Світлана Китова, поетеса Валентина Коваленко (нині – генеральна директорка Шевченківського національного заповідника в м. Канів)… Багато місця автором відведено й аналізу фахових філологічних видань та підсумкам роботи літературознавчих конференцій, особливо присвячених шевченкіані.
   У другому розділі мовиться про нагромаджений в університеті досвід долучення студентів різних поколінь до таїн літературної творчості: від Черкаської філії літоб’єднання « Плуг» до сьогоденних літературно-творчих структур. Саме в цих об’єднаннях і відбувалося становлення майбутніх майстрів літературного пера. Під керівництвом своїх наставників талановиті студенти видали десятки колективних збірок, які, безперечно, зайняли своє гідне місце в духовних процесах краю. І нині літературна студія, якою керує талановита педагогиня й поетеса Ганна Клименко-Синьоок, гідно продовжує традиції попередніх поколінь студійців.
   Зацікавлений читач знайде на сторінках цієї змістовно насиченої книги й вичерпну інформацію про викладачів Черкаського університету, які працювали чи нині працюють у виші й поряд із науково-педагогічною діяльністю залишили помітний слід у новітньому письменстві. У їхньому числі – такі помітні імена, як професори Дмитро Білецький, Микола Калько і Валерій Кикоть, доцентки Тетяна Касьян (вона ще й заслужена художниця України) і Олена Кресан, поет і перекладач Василь Марсюк, фахівець інформаційно-обчислювального відділу Василь Костін… Знайомлячись із літературним доробком цих талановитих персоналій, ще раз переконуєшся, що провідний виш Шевченкового краю поряд з іншим є ще й його літературним осердям.
   Ця думка увиразнюється матеріалами завершального розділу, який, як на мене, виділяється своєю ґрунтовністю й вражаючим охопленням широкого кола фігурантів літературних процесів. Тут мовлено про майстрів літературного слова, котрі в різні роки здобули освіту в інституті/університеті. При цьому автор групує їх за факультетами й інститутами вишу, вирізняючи при цьому «реєстрових», письменників і тих, котрі не обтяжені членством у Національній спілці письменників України. Загалом тут подано біобібліографічні портрети майже 110-х творців літературного слова, і 45 із них стали чільними членами НСПУ. Назвемо бодай декілька імен із цього довгого списку випускників ЧНУ: Степан Бен, Володимир Гаптар, Григорій Донець, Петро Линовицький, Людмила Тараненко, Микола Озірський, Михайло Пономаренко, Наталія Віргуш, Іван Дробний, Сергій Носань, Світлана Веренич…

2021 06 30 10 52 25 01

   Свою працю Володимир Трохимович завершує такими словами: «Така от вимальовується картина столітньої літературної історії… Як для вишу нестоличного, – то вельми багата й розмаїта, така, якою наш навчальний заклад має повне право пишатися». Поза всякими сумнівами, ця книга буде цікавою не лише всім причетним до літературного слова та співробітникам і випускникам ЧНУ, а й широкому читацькому загалу, кому не байдужа минувшина та сьогодення класичних університетів.

                                                                                                                                                                                                       Григорій Голиш

 

 

Перегляди: 632

ScopusWOSSDESPLzbMATHWARSEBEIEASPBDJTeamIOPScienceJstoreOECDWileySTATISTAICUINCOSIUSIAZ

Наша адреса: 18031, м. Черкаси, вул. Університетська, 22

Телефон: (0472) 35-52-29, (0472) 37-30-92

Електронна пошта: biblioteka.cnu@gmail.com, biblioteka.cnu@ukr.net, biblioteka@cdu.edu.ua