Натхненна й мудра хода життєва
Воістину великі ті, чиє серце б’ється для всіх
(Р. Роллан)
Бути людиною – це відчувати свою відповідальність
(А. Сент-Екзюпері)
Багатогранність. Саме таке означення вповні характеризує постать нашого сучасника – Анатолія Юзефовича Чабана. Відомий в Україні вчений і освітянин, краєзнавець, державний діяч, дипломат, кавалер високих нагород, лауреат престижних премій… А ще – непересічна особистість, будівничий духовної сфери Шевченкового краю, великий життєлюб. У ці дні професор Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького відзначає перше 70-річчя від дня народження і з цієї нагоди ми зустрілися з ювіляром для розмови про його життя та діяльність.
Наукова бібліотека ім. М. Максимовича в контексті історії й сьогодення ЧНУ ім. Б. Хмельницького
Матеріали секційного засідання містять статті та повідомлення, виголошені бібліотечними працівниками та науковцями на Всеукраїнській науково-практичній конференції, присвяченій 95-річчю Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького. У них висвітлюється історія наукової бібліотеки ім. М. Максимовича, традиційні та сучасні пріоритети розвитку бібліотечної справи, досвід роботи, алгоритм співпраці з різними установами. Розраховано на широке коло читачів.
Українська гривня відсвяткувала свій ювілей
Григорій Голиш
Стрімко спливає час… Ось уже й нашій незалежній державі минуло чверть віку. Цей яскравий національний ювілей якось непомітно відсунув на задній план ще одну, майже синхронну в часі пам’ятну дату. Мова йде про вагомий атрибут українського суверенітету – нашу національну валюту, роль якої виконує гривня. А народилася вона у вересні, рівно 20 років тому і, як це не прикро констатувати, зустрічає свій ювілей у не найкращому стані…
Історіографічний доробок О. В. Тканка
Григорій Голиш
У славній когорті людей-легенд вищої освіти України чільне місце посідає Олександр Васильович Тканко. Доблесний воїн, герой Другої світової, відомий організатор освіти, знаний педагог і вчений, активний громадський діяч, полум’яний патріот України й рідного краю, він ще за життя зажив загальнонаціонального визнання й слави.
Життєві шляхи професора філософії
Сенс має лише життя, прожите заради інших
А. Ейнштейн
Не так уже й багато працівників вищої школи Шевченкового краю поціновано почесним званням «Заслужений працівник освіти України»: з нині сущих це всього 41 особа. До цієї славної когорти належить і відомий науковець, професор Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького М. П. Іщенко. Днями освітянський достойник відзначив перше 70-річчя від дня свого народження, отож є підстава бодай декількома штрихами окреслити його украй насичений вагомими справами життєвий шлях. Він є хрестоматійним прикладом для підростаючого покоління в сенсі, яких життєвих висот може досягти проста за походженням людина завдяки ненастанній праці та безмежній відданості справі, якій служить…
Боністична спадщина та наміри монетної регалії національних урядів доби Української революції 1917 – 1921 рр. (до 100-річчя національного грошового обігу)
Г. М. Голиш, директор
НБ ім. Максимовича, доцент
Українська революція 1917 – 1921 pp. викликала до життя цікаві явища грошового обігу, найзнаменнішим із яких було його глибоке реформування, уведення національної валюти урядом УНР та подальша емісія банкнот незалежної держави.
Митець науки, подвижник освіти
Право вченого – свобода, а його обов’язок – правдивість
Л. Гіршфельд
У когорті сучасних земляків-достойників поважне місце належить Анатолію Георгійовичу Морозову. Доктор історичних наук, професор Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, академік Академії історичних наук України, відмінник освіти, він знаний у науковій і освітянській спільноті як беззаперечний лідер і генератор нових ідей. Днями (19 травня) він зустрічає свій ювілей 2×35 і попри свій не такий уже й молодий вік просто таки вражає невгамовною енергією і масштабністю задумів. Напередодні ювілейної дати ми зустрілися з іменинником, аби задати йому декілька запитань про його славний життєвий шлях і не тільки…
Застосування новітніх інформаційних технологій у науковій бібліотеці ім. М. Максимовича як пріоритетний напрямок роботи
Н. Г. Конджарян
зав. методичного відділу
наукової бібліотеки ім. Максимовича
Черкаського національного університету
ім. Б. Хмельницького
На всіх етапах розвитку суспільства інформаційні технології забезпечували обмін інформацією між людьми, колективами, відображали відповідний рівень й можливості систем реєстрації, збереження, обробки та передачі інформації в різних сферах діяльності людства.
Наукова діяльність бібліотеки
У статті здійснено аналіз періодичних і продовжуваних видань (журналів), які передплачувала бібліотека Черкаського педінституту в 20 – 40-х роках XX століття. Проаналізовано ретрофонд часописів щодо кількісних показників, а також за тематикою, мовою, видавництвами, періодичністю.
Л. М. Мальована, завідувач сектору
періодичних видань наукової бібліотеки
Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького
Науковий ред. – кандидат історичних наук, доцент, директор наук. бібліотеки Г. М. Голиш