Сьогодення
Наукова бібліотека ім. Михайла Максимовича – важливий підрозділ
ЧНУ ім. Богдана Хмельницького
Одним із найважливіших підрозділів університету є наукова бібліотека – помітний духовний і культурно–просвітницький центр Шевченкового краю. Бібліотека виконує важливі функції, забезпечуючи насамперед методичну та джерельно–наукову базу для реалізації наукових навчально–виховних та дослідницьких програм і проектів у нашому навчальному закладі.
Сьогодні наукова бібліотека є розгалуженим і багатофункціональним науково–методичним комплексом. У структурі бібліотеки нині налічується 4 відділи. Фонди бібліотеки становлять понад 806 тис. примірників книг та періодичних видань. Лише навчальної літератури налічується 272 тис. примірників.
Діяльність наукової бібліотеки Університету визначається комплексом наукових, технологічних, організаційних та інших заходів, орієнтованих на одержання нових фахових знань та пошуку шляхів їхнього практичного застосування.
Наукова бібліотека ім. М. Максимовича працює над реалізацією важливих завдань. що викликані реаліями нашого часу:
1. Максимальне задоволення потреб користувачів у бібліотечно-інформаційному обслуго-вуванні. Оперативне надання необхідної інформації та матеріалів на паперових та електронних носіях з фонду бібліотеки викладачам, студентам, іншим категоріям.
2. Розширення асортименту послуг, що надаються користувачам за рахунок впровадження нових інформаційних технологій та автоматизації бібліотечних процесів, формування комфортного бібліотечного середовища; забезпечення швидкого доступу до інформації, яка існує виключно в електронному вигляді; розвиток сервісів електронної доставки документів, що передбачає оцифрування документів за запитами.
3. Бібліографування творчого доробку працівників університету, укладання та видання бібліографічних покажчиків, підготовка наукових публікацій, інформаційних бюлетенів, методичних посібників тощо.
4. Участь в наукових конференціях, семінарах, презентаціях в університеті; організація творчих зустрічей, співпраця в рамках договірних відносин з провідними бібліотеками України та світу в галузі книгообміну.
5. Дослідження рідкісних і цінних видань з фондів бібліотеки, вивчення історії рідного краю.
Задля оперативного і якісного обслуговання наших користувачів бібліотека:
- створює електронні тематичні повнотекстові колекції наукових, навчальних та періодичних видань, які розміщаються в локальній мережі та на сайті бібліотеки;
- оцифровує паперові наукові видання із власних фондів бібліотеки, які пов’язані з історико-культурною спадщиною нашого краю;
- наповнює електронний архів (репозитарій), який має на меті забезпечення вільного доступу до наукових та навчальних матеріалів, їхнє архівування та збереження на довготривалій основі, гарантує незмінність е-публікацій та можливість обміну метаданими. Архіви відкритого доступу створюються через депонування та самоархівування (Self-Archiving) ученими своїх робіт. Наповнення електронного архіву інституційного репозитарію університету http://eprints.cdu.edu.ua, де розміщені академічні тексти науково-педагогічних працівників та студентів Університету, і надалі залишається затребуваним інформаційним ресурсом, який дозволяє здійснювати безперешкодну і відкриту наукову комунікацію.
- Електронний каталог (ЕК) бібліотеки налічує понад 350 тис. документів та складається з реферативних баз даних: книг, періодичних видань (друкованих і електронних), авторефератів дисертацій, дисертацій, аналітичних статей з книг та журналів, рідкісних документів, праць викладачів, а також бази даних повнотекстових електронних ресурсів. Кожна книга, стаття, дисертація, журнал або електронний документ проходить детальну наукову обробку: визначаються тема, ключові слова, складаються анотації, прив’язуються електронні повні тексти до бібліографічного запису (при наявності). На сьогодні повністю введені до електронного каталогу документи, що надійшли до бібліотеки з 2002 року та переважно фонди читальних залів, інформаційно-довідковий фонд, розпочато введення цінних і рідкісних книг. Активізується робота з ретроспективного введення документів сховищ та абонементів, що дозволяє повніше розкривати фонди наукової бібліотеки. Доступ до електронного каталогу здійснюється через Web-сайт бібліотеки та локальну пошукову систему.
- Web-сайт наукової бібліотеки http://biblioteka.cdu.edu.ua пропонує користувачам наукові та освітні ресурси у вільному доступі – відкриті архіви книг і періодичних виднь України та світу. Якісна і зручна навігація сайту, яка дозволяє швидкий пошук, завантаження, вільне опрацювання масиву повнотекстових баз даних викликають найбільший інтерес користувачів. Статистика переглядів пунктів меню Web-сайту бібліотеки свідчить про активне використання і затребуваність цих інформаційних послуг.
В рамках проєкту «Відкрита наука (OpenScience)» та «Відкриті освітні ресурси (Open Educational Resources — OER)», як принципово нового підходу до організації та реалізації науково-освітнього процесу, що передбачає відкритий доступ до інформаційних ресурсів, наукова бібліотека у 2023 р. долучилась до створення розгалуженого бібліотечного сервісу надання користувачам доступу до цифрових версій документів. Перед бібліотекою стояло завдання вдосконалення технології архівування і збереження електронних ресурсів таким чином, щоб забезпечувати їх доступність для користувачів.
На сайті наукової бібліотеки були зосереджені відкриті наукові та освітні ресурси та платформи для навчання й наукових досліджень: CRUST ‒ Відкритий репозитарій підручників; Open Text Books Library ‒ відкрита бібліотека безкоштовних, рецензованих та ліцензованих підручників; Open Research Library (ORL) ‒ модуль на платформі Бібліотеки відкритих досліджень; Directory of Open Access Journals (DOAJ) ‒ каталог журналів відкритого доступу; Press books directory ‒ безкоштовний каталог прес-книг (5937 док.); TUDelftOpenTextbooksy ‒ платформа, яка містить у вільному доступі підручники, створені викладачами університету TUDelft (Нідерланди); Wikibooks ‒ зібрання підручників з вільним змістом та багато інших.Б
Бібліотека забезпечує науково-педагогічних працівників та студентів можливістю отримання безперебійного доступу до пошукових сервісів міжнародного рівня: Scopus (понад 20 млн. документів), Web of Science (понад 12 тис. академічних журналів, 12 млн документів), Science Direct (1,4 млн. статей і книг), ресурсів порталу Springer Link (понад 8,5 млн. статей), My Research (понад 12,3 млн. матеріалів), Research 4 Life (понад 39,3 млн матеріалів), Бібліотеки університету Грінвіча (понад 200 тис. матеріалів у вільному доступі), Бібліотеки Лінді Холл (понад 20 тис. матеріалів). Бібліотека надає безкоштовний доступ до повнотекстових електронних ресурсів всесвітньовідомих видавництв: Elsevier, SpringerNature, JohnWiley & Sons, Taylor & Francis, Emerald, Sage Publications, Oxford University Press, Cambridge University Press, IOP Publishing Biological Abstracts, BIOSIS Previews, Zoological Record і Current Contents Connect, Chemical Information тощо. Використання сервісу Google Академія – некомерційної пошукової бібліометричної системи, що індексує наукові публікації, дає можливість легко здійснювати розширений пошук академічної літератури.
Кожного року відбувається поповнення різноманітною навчальною та науковою літературою з різних джерел. Бібліотека співпрацює з видавництвами «Знання», «Вища школа», «Академвидав», «Кондор», з видавничо – торговельними компаніями: «Центр навчальної літератури», «Ліра–К» та з місцевими видавництвами «Брама», «Відлуння–Плюс», «Черкаський ЦНТЕІ, обмінним фондом Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського, Національної парламенської бібліотеки, Наукової бібліотеки ЛНУ ім. І.Франка, КНУ ім. Т. Шевченка, Національним університетом «Києво–Могилянська Академія», галузевими НДІ НАН України, Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Кураса НАН України, Інститутом історії НАН України, Інститутом дослідження Голодомору-геноциду Національного музею Голодомору-геноциду, Головним управлінням освіти і науки Черкаської ОДА та ін.
Після відкриття з 2004 р. на базі університету спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських дисертацій та дисертацій докторів філософії, бібліотечні фонди періодично збагачуються обов’язковим примірником рукописів.
Через систему абонементів та галузевих читальних залів працівники бібліотеки здійснюють книговидачу та необхідне консультування викладачів і студентів. Поряд з навчально–методичною та науковою літературою новітнього походження до послуг читачів також колекція рідкісної літератури ХVІІІ – першої половини ХХ ст. (понад 1300 примірників), яка є предметом гордості бібліотеки. З метою забезпечення науковців та студентів університету необхідною інформацією використовуються фонди провідних бібліотек України через систему міжбібліотечного абонементу (МБА).
Науково-видавнича та публікаційна діяльність бібліотеки – один з компонентів системи емпіричних досліджень, який підсилює поширення інформації про результати на сторінках окремих друкованих та електронних видань, матеріалів наукових та науково-практичних конференцій, фахових видань тощо. Вона представлена широким колом робіт: методичні рекомендації, інформаційно-бібліографічні матеріали, інформаційні бюлетені, моніторингові видання, історико-краєзнавчі, біобібліографічні довідки, публікації на сайті, тощо. Фахівці книгозбірні укладають інформаційний бюлетень нових надходжень літератури «Книжкова скарбниця» в електронному форматі, який сприяє інформаційному забезпеченню потреб студентів і професорсько-викладацького складу. Прес-моніторинговий збірник «Відгомін: імідж ЧНУ ім. Б. Хмельницького в інформаційному просторі» ‒ оперативне інформування співробітників та студентів університету про матеріали в мас-медійних та наукових виданнях, які сприяють утвердженню належного реноме нашого університету у освітній спільноті. Опрацювання періодичних видань та сайтів засобів масової інформації з метою збирання матеріалів й підготовки до друку даного іміджевого збірника збільшує масив друкованої продукції, яку випускає наукова бібліотека та вкотре підтверджує дієвість однієї з основних функцій бібліотеки – інформаційно-просвітницької. З 2006 р. науковою бібліотекою було започатковано серії біобібліографічних покажчиків – «Бібліографія праць вчених Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького» та «Бібліографія вчених України» .
Культурно-просвітницька діяльність в науковій бібліотеці ім. М. Максимовича посідає одне з найважливіших місць у роботі. Бібліотека – інформаційна, культурна, освітня загальнодоступна установа; бібліотечна справа – галузь інформаційної, культурно-просвітницької та освітньої діяльності. Одним із численних завдань, що має вирішувати культурно-просвітницька діяльність своїми формами і засобами, є сприяння формуванню іміджу бібліотеки, тобто створення сучасного образу бібліотеки: доступної, необхідної, комфортної.
Наукова бібліотека постійно підтримує проведення культурно-просвітницьких заходів в університеті. Розмаїтою тематикою відрізняються соціокультурні заходи, що проводяться у бібліотеці. Сьогодні накопичено великий досвід культурно-просвітницької роботи бібліотеки шляхом реклами книги, популяризації історичної, наукової та культурної спадщини, загальнолюдських цінностей. Організовуються книжкові виставки, відкриті перегляди літератури, презентації нових видань, літературні вечори, читацькі конференції, тематичні заходи. Просвітницька робота здійснюється в тісній координації із заступниками директорів інститутів з виховної роботи, кураторами груп. Для більш повного розкриття тем та з метою залучення студентів до перегляду джерел, які містили інформацію з певної тематики, заходи супроводжувались представленням друкованих видань та відповідним відеооформленням.
З нагоди 100-річчя Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, який відзначили у 2021 р., у нашій книгозбірні відкрився музей історії університетської книги. В основу експозиції музею лягли видання рідкісного фонду бібліотеки та окремі речові артефакти давнього зберігання. У книжкових вітринах можна побачити рідкісні видання ХVІІІ – поч. ХХ ст., в тому числі й із колекції графів Бобринських (із власної колекції наукової бібліотеки), а також Часослов, прижиттєві видання Франсуа Вольтера, Чарльза Дарвіна, збірка творів Івана Франка, котра побачила світ у дореволюційному черкаському видавництві. Звертає на себе увагу досить велика добірка діаспорної літератури першої третини ХХ ст., яка видана у Нью-Йорку, Відні, Вінніпезі, Парижі, Львові (часів його належності до Австро-Угорщини й Польщі) тощо. Варта особливого акценту музейна колекція навчальної ретролітератури, де поряд із посібниками ХІХ – поч. ХХ ст. є й навчальні книги колишніх професорів університету, за якими навчалися студенти та учні всієї України. Йдеться про «Біохімію» Федора Боєчка (колишнього ректора університету), «Геометрію» Олександра Семеновича, «Фізику» Михайла Фонкіча та Григорія Бугаєнка, «Фізичну хімію» Онуфрія Білого, «Курс сучасної української літературної мови» Михайла Жовтобрюха та ін. Сподіваємося, що велику зацікавленість у гостей музею викличе й добірка книг з автографами відомих людей. Зокрема, у нас зберігаються видання із дарчими підписами Ліни Костенко, Дмитра Павличка, Івана Драча, Павла Загребельного, Василя Захарченка, Миколи Негоди, Сергія Носаня, Івана Дробного та багатьох інших. Окрема вітрина присвячена незвичайним (за поліграфічним оформленням і подачею інформації) книгам.
Працівники наукової бібліотеки з оптимізмом дивляться в майбутнє. Головні пріорітети своєї діяльності вони вбачають у тому, щоб іти в ногу з швидкоплинним, інформаційно стрімким життям та в постійному поліпшенні рівня обслуговування викладачів та студентів задля подальшого поступу університету на європейських освітніх обширах. Перспективи розвитку наукової бібліотеки університету пов’язані із забезпеченням широкого доступу користувачів до світових інформаційних ресурсів, удосконалення інформаційного забезпечення науково–педагогічних працівників та студентів, впровадження автоматизованої видачі літератури та інноваційних комп’ютерних технологій, корпоративної взаємодії з бібліотечними закладами університетів України, а також далекого та близького зарубіжжя.
Перегляди: 11041