Електронні адреси бібліотеки: gmail biblioteka.cnu@gmail.comemail biblioteka.cnu@ukr.netemail 1 biblioteka@cdu.edu.ua      Соціальні мережі бібліотеки: instagram Instagramfacbook Facebooktelegram Telegram

Здесь нашел интересный обзор

ЛЕБЕДИНА ПІСНЯ ВАСИЛЯ СТРАШЕВИЧА

Він народжений на черкаській Митниці лихозвісного 1937-го у простій робітничій родині й у ранньому дитинстві пережив жахи й випробування воєнної пори. Навчався в провідному навчальному закладі Черкас – міській школі №1, змалку поріднився з фізичною культурою й спортом. Тому після завершення шкільного навчання здобув вищу освіту в Київському державному інституті фізкультури і розпочав трудову діяльність спочатку як викладач Черкаського педінституту, а невдовзі – інструктор-методист зі спорту заводу хімреактивів. Уже тоді Василь Борисович дебютував як дописувач зі спортивної тематики на шпальти провідних газет краю, а відтак ще й успішно опанував журналістський фах у престижному виші. Не забував і про здолання спортивних вершин, став переможцем і призером багатьох змагань і зрештою здобув звання кандидата в майстри спорту із морського багатоборства.

Перспективного спортфункціонера в 1970 р. було запрошено на посаду заступника голови облспорткомітету, яку він обіймав понад 11 років. Наступними щаблями його карєри стали посади голови облради ДСТ «Буревісник» і завідувача відділу облпрофради. Уже в статусі пенсіонера був призначений виконавчим директором Федерації футболу області (до 2014 р.)

Чи не найбільшим захопленням нашого іменитого земляка стало історичне краєзнавство. З під його талановитого пера вийшли сотні розлогих матеріалів, присвячених історії рідного міста, його мікрорайонам, буремним воєнним рокам, спортивним традиціям, Дніпровській флотилії, уславленим землякам… У вражаючому творчому доробку В. Страшевича є й понад 30 великих і малих книг з історії рідного краю. Саме він став автором справді унікального видання: «Спорт на Черкащині: енциклопедичний довідник».

Заслуги патріарха краєзнавства й знаного фізкультурника пошановані багатьма нагородами різних рівнів. Василь Борисович – володар почесного звання «Заслужений працівник фізичної культури і спорту України», став почесним краєзнавцем України й лауреатом краєзнавчої премії ім. Михайла Максимовича. А почесних грамот та інших відзнак – то й не злічити!

В останні миттєвості свого життя краєзнавець підготував ще одне видання із його улюбленої історико-спортивної тематики: «Спортивна Чапаєвка». На жаль, воно виявилося лебединою піснею Василя Борисовича… Більше того, йому не судилося взяти до рук свого дітища у вигляді вже готової книги, бо вона побачила світ уже після його відходу у вічність.

image 67160321 min min

Отож, дуже стисло про цей останній витвір Василя Страшевича. Це історико-краєзнавче видання присвячено основним віхам фізкультурної історії знаного завдяки славним традиціям за межами Черкащини села Благодатне (колишня Чапаєвка), що на Золотоніщині. Для реконструкції спортивної минувшини автор ретельно опрацював архівні документи, ретроспективну періодику, залучив спогади учасників подій. Книзі передували десятки опублікованих на цю тему газетних статей автора. Завдяки ретельності та високому ступеню відповідальності Василеві Борисовичу вдалося в суворій хронологічній послідовності показати широку панораму спортивного життя цього села від його першопочатків у 1920-х до сьогодення. Особливі акценти зроблено на знакових подіях цієї історії: зокрема відкриття в Чапаєвці першого в Україні сільського стадіону (7 червня 1936 р.), започаткування саме в цьому селі практики міжнародних футбольних зустрічей, феєричні успіхи місцевих спортсменів на змаганнях різних рівнів, постійне оновлення матеріальної бази спорту тощо. Матеріал викладено гарною й соковитою мовою й відтак це робить його доступним і цікавим для широкого читацького загалу. Автор на завершення своєї оповіді з гіркотою констатує те, що деякі фізкультурні традиції села розгублено і поряд з цим виражає впевненість, що таки не замуляться джерела тамтешньої спортивної слави. І як добре, що цей своєрідний наказ краєзнавця й фізкультурника нині сущим, схоже, таки почутий. Одним із свідчень зазначеного є нинішня фундаментальна реконструкція старійшини сільських стадіонів у Благодатному за державні кошти (близько 3 млн грн.).

image 50400257 min min min

А Василь Борисович своїм беззавітним служінням справі й людям заслужив на нашу незнищенну память. Бо той, хто не забутий, приречений на вічність!

Григорій Голиш, директор

наукової бібліотеки ім. М. Максимовича,

почесний краєзнавець України

Перегляди: 303

ScopusWOSSDESPLzbMATHWARSEBEIEASPBDJTeamIOPScienceJstoreOECDWileySTATISTAICUINCOSIUSIAZ

Наша адреса: 18031, м. Черкаси, вул. Університетська, 22

Телефон: (0472) 35-52-29, (0472) 37-30-92

Електронна пошта: biblioteka.cnu@gmail.com, biblioteka.cnu@ukr.net, biblioteka@cdu.edu.ua