Статьи и обзоры nachodki.ru

ТРИКНИЖЖЯ ІВАНА ДРОБНОГО ВІД БРАТІВ ПОБИВАНЦІВ

Незаперечною є істина: «бібліотека книжкою живе», а тому будь-яке поповнення її фондів начебто вливає в неї свіжу кров. Вагомість цього значно посилюється, коли йдеться про суспільно значиму та якісну змістом і формою літературу. Нещодавно нашій книгозбірні було подаровано трикнижжя творів відомого золотоніського письменника Івана Семеновича Дробного – випускника нашої almamater. Принагідно кілька слів про цього знаного майстра слова.

Іван Дробний народився 16 січня 1931 р. в с. Богуславець, що на Золотоніщині, зростав у простій селянській родині. Загальновідомо, що це село стало малою Батьківщиною людини-академії, патрона нашої бібліотеки Михайла Максимовича. У 1954 р. він закінчив мовно-літературний факультет Черкаського педінституту, отримавши спеціальність «учитель російської мови та літератури». Вчителював у Киселівській середній школі Катеринопільського району, а від 1962 р. мешкав і працював у Золотоноші. Тут спочатку викладав словесність учням із далекої Куби в училищі механізації сільського господарства, потім обіймав посади інспектора шкіл райвно, і довгі роки – заступника директора міської школи №6. Поєднуючи педагогічну діяльність із літературною творчістю, друкував свої поетичні й публіцистичні твори в республіканській та місцевій періодиці. Побачило світ і півтора десятка його окремих видань – книг поезії та прози. Він став членом Національної спілки письменників України, а творчість майстра слова поцінована обласною літературно-публіцистичною премією «Берег надії» ім. В. Симоненка (за збірку «Груша серед поля») та районною краєзнавчою премією ім. М. Пономаренка (за №1). І. С. Дробний – почесний громадянин м. Золотоноша, а ще запроваджена літературно-музична премія його імені, котра щороку вручається в трьох номінаціях. На жаль, Іван Семенович уже пішов у засвіти...

Він залишив по собі не лише солідну друковану спадщину, а й чимало рукописних творів, які не вдалося видати за життя Майстра. Відтак визріла ідея підготувати їх до друку і за цю нелегку й надзвичайно рутинну справу взялися місцеві ентузіасти й знані краєзнавці – брати Віталій і Володимир Побиванці. Упродовж двох років вони впорядковували передані їм родиною поета неопубліковані твори І. Дробного. Зрештою цей видавничий проєкт було зреалізовано в черкаському видавництві Ю. Чабаненко, а необхідні кошти на це було надано Золотоніською міською радою на чолі з Віталієм Войцехівським (нині народний депутат України).

Це досить обємне трикнижжя об’єднане спільною назвою «Автор дивокниг» (так свого часу характеризував І. Дробного відомий черкаський поет Григорій Білоус). У першій книзі вміщено неопубліковані поезії та переклади Івана Семеновича, друга знайомить читача із його публіцистикою та окремими літературознавчими й краєзнавчими дослідженнями, а третя репрезентує цього майстра слова як талановитого поета-пісняра (тексти його поезій, покладених різними композитарами на музику, тут супроводжують ноти). Передмову до цього ошатного й змістовного видання написала відома філологиня, член-кореспондент (нині академік) НАН України Світлана Єрмоленко, яка, зокрема, зазначила, що «через свої твори Іван Семенович Дробний ГОМОНИТЬ із різними поколіннями українців – «і сущих, і тих, хто будуть, що були» (за М. Вінграновським).

IMG 20220215 092432 min

Невгамовні ентузіасти-упорядники аж ніяк не збираються ставити крапку в цій високошляхетній справі. Адже їм вдалося виявити ще не один десяток неопублікованих творів іменитого золотонісця, й вони мають твердий намір підготувати і їх до видання. То ж хай щастить братам Побиванцям на тернистих шляхах збереження духовної спадщини Шевченкового краю!

Григорій Голиш, директор наукової  бібліотеки

ім.  М. Максимовича, член НСЖУ