Електронні адреси бібліотеки: gmail biblioteka.cnu@gmail.comemail biblioteka.cnu@ukr.netemail 1 biblioteka@cdu.edu.ua      Соціальні мережі бібліотеки: instagram Instagramfacbook Facebooktelegram Telegram

Бесплатные шаблоны Joomla

НАРОД ГЕРОЇВ – НЕЗДОЛАННИЙ

1березаnt

Повний лицар високого ордену народився під завісу лютого 1922 р. у наддніпрянському селі Чапаєвка (нині Благодатне) на Золотоніщині. Зростав у простій селянській родині, був одним із найкращих учнів місцевої десятирічки. Виявив неабиякі математичні здібності, неодноразово перемагав на районних та обласних олімпіадах, ставав призером шахових турнірів. Отримавши відмінний атестат, він у передгрозовому 1940 став курсантом Харківського військового авіаційного училища штурманів. Після віроломного нападу нацистської Німеччини на СРСР училище було евакуйовано на Схід, а невдовзі Григорій подав рапорт щодо направлення його на фронт. Зрештою його прохання вдовольнили, одначе своє перше бойове хрещення восени 1942 р. наш земляк прийняв не в небі, а в окопах під Сталінградом. А коли вороже угрупування на Волзі було ущент розгромлено, надійшов наказ про повернення всіх авіаторів із наземних частин на літаки. Григорія направили в Першу гвардійську штурмову авіадивізію й відтак йому довелося переучуватися, оволодіваючи вогневою частиною «літаючого танка» ІЛ-2.

Старшина Г. Береза став повітряним стрільцем, котрий мав забезпечувати оборону штурмовика від ворожих винищувачів у задній напівсфері задля успішної атаки льотчиком наземних сил ворога. ІЛи здійснювали штурмування на гранично малих висотах, у зоні прицільних зенітно-кулеметних обстрілів, тому кожний бойовий виліт справедливо вважався подвигом його екіпажу, бо він щоразу кидав виклик смерті.

AnyConv.com Без назва777ия
Перший бойовий виліт Г. Берези відбувся в березні 1943 р., а всього в його активі їх було понад 120! Він громив ворога в небі Донбасу, Криму, Білорусії, а влітку 1944 р. потрапив до складу Прибалтійського фронту. 27 серпня 1944 р. старшина вогнем свого кулемета збив ворожого винищувача, а в листопаді засяяв на його грудях орден Слави 3-го ступеня. Під час Східнопруської наступальної операції у січні 1945 р. Григорій зумів знешкодити зенітну батарею гітлерівців. За проведення чергових 24 успішних бойових вильотів мужнього повітряного стрільця було нагороджено орденом Слави 2-го ступеня.
Близькість жаданої перемоги потроювала бойову енергію Григорія і він часом робив мало чи не щоденні бойові вильти разом зі своїм побратимом льотчиком Юхимом Ісаєвим. За бойові заслуги старшину Г. Березу було представлено до нагородження орденом Слави 1-го ст. У поданні до високої нагороди командир полку майор М. Смильський писав: «Г. Береза завжди допомагав пілоту в знаходженні цілі й хоробро бився з ворожими літаками. Із свого кулемета він особисто знищив 6 автомашин і вбив 30 гітлерівців».
7 квітня 1945 р., на другий день штурму Кенігсберга, екіпаж Ю. Ісаєва і Г. Берези атакував Фрідланський бастіон ворожої лінії оборони. Однак під час чергового заходу на ціль у їхній літак влучив ворожий зенітний снаряд і славні соколи загинули. Григорію йшов тоді 24 рік… Останків героїв тоді не було виявлено. А вже 19 квітня 1945 р. вийшов Указ Президії Верховної ради СРСР про нагородження старшини Г. Берези орденом Слави 1-го ст.
Довгий час про подвиги нашого земляка та про його нагороди в нашому краї нічого не знали. І лишень на початку 1974 р. юні пошуківці Чапаєвської школи, якими тоді керував автор цих рядків, завдяки вивченню архівних документів зуміли повернути це ім’я до мартирологу Пам’яті й скрижалей слави.

AnyConv.com Без названия
А в 1988 р. стало відомо, що в Калінінграді (колишньому Кенігсберзі) виявлено залишки літака та останки двох крилатих воїнів і, як виявилося, це був екіпаж Ю. Ісаєва й Г. Берези. Із Чапаєвки до Калінінграда поїхала делегація за участю автора, сестри Г. Берези та його двох племінників. Ми забрали останки нашого земляка й превезли їх до Чапаєвки, де 7 травня 1989 р. відбулося урочисте поховання героя (через 44 роки після його героїчної загибелі). А перегодом на могилі славного сокола було відкрито добротний мармуровий пам’ятник, споруджений відомими київськими мистцями із білого мармуру на пожертви місцевої громади.

AnyConv.com Без названия 2
Час не владний над святою пам’яттю. Ім’я Григорія Берези увічнено в назві однієї з центральних вулиць його рідного села. Ще від 1975 р. у Благодатному проводиться щорічний волейбольний турнір пам’яті на Кубок героя. У експозиції шкільного музею «Пам’ять» можна побачити реліквії, привезені з місця загибелі героя: бронежилет, його кулемет УБТ, гвардійський значок. А 20 липня 2000 р. своєю постановою Кабінет Міністрів України присвоїв ім’я Г. Берези Чапаєвській (нині Благодатівській) ЗОШ І – ІІІ ст.
Народ, який породив таких славних героїв, як Григорій Береза і десятки тисяч йому подібних – нездоланний. І нинішня війна, в якій вирішується доля України, за лічені дні вже підняла дев’ятий вал героїзму й самопожертви в ім’я захисту Батьківщини. Перемогу над знавіснілим ворогом наближають внуки й правнуки фронтовиків Другої світової, серед них і вправні звитяжці полум’яного неба…


Григорій Голиш, директор наукової бібліотеки
ім. М. Максимовича, колишній директор Чапаєвської школи

Перегляди: 421

ScopusWOSSDESPLzbMATHWARSEBEIEASPBDJTeamIOPScienceJstoreOECDWileySTATISTAICUINCOSIUSIAZ

Наша адреса: 18031, м. Черкаси, вул. Університетська, 22

Телефон: (0472) 35-52-29, (0472) 37-30-92

Електронна пошта: biblioteka.cnu@gmail.com, biblioteka.cnu@ukr.net, biblioteka@cdu.edu.ua