«Славетні земляки» - видатний український поет, прозаїк, драматург, художник Тарас Григорович Шевченко
Найважливіші віхи біографії Т. Г. Шевченка:
- 9 березня 1814 р. – народився у с. Моринці Звенигородського повіту Київської губернії (нині Черкаська область).
- 1824 р. – Тарас разом з батьком вирушає чумакувати шляхами Ромоданівського (Чумацького) торгово-візницького промислу.
- 1828 р. – служить козачком у Вільшанському маєтку пана Енгельгардта.
- 1831 р. – Тарас їде у Петербург. Там він навчається у живописця Ширяєва.
- 1838 р. – викуп із кріпацтва.
- 1838-1845 рр. – студент Петербурзької Академії мистецтв.
- 1840 р. – виходить «Кобзар» з 8 поезіями.
- 1843, 1845, 1859 рр. – подорож по Україні.
- 1845 р. – Шевченко написав «Заповіт».
- 1847 р. – арешт і заслання до Орська. Аральська описова експедиція.
- 1850-1857 рр. – другий арешт. Заслання на півострів Мангишлак.
- 1860 р. – нове видання «Кобзаря».
- 10 березня 1861 р. – Шевченко помирає. Спочатку його хоронять на Смоленському цвинтарі в Петербурзі.
- 22 травня 1861 р. – перепоховання. Відповідно до заповіту його перевезли до Канева, на Чернечу гору.
Цікаві факти про Тараса Григоровича Шевченка:
- «Букварь южнорусскій» – остання прижиттєва книга Т. Г. Шевченка, видана коштом автора для початкового навчання грамоти дорослих українців рідною мовою в безкоштовних недільних школах. Буквар містить абетку друкованих і рукописних літер, традиційні тексти для читання по складах, власні переспіви окремих Псалмів Давидових, п’ять щоденних молитов, цифри й таблицю множення. Другу половину книги займають думи про Олексія Поповича, про Марусю Богуславку, а також 13 народних прислів'їв. Посібник поет уклав восени 1860 року, наприкінці грудня він був надрукований тиражем 10 000 примірників, хоча на обкладинці час видання позначено наступним роком. Однак згодом Буквар був заборонений і вилучений з метою нерозповсюдження недільними школами. І це, не зважаючи на те, що «ничего в себе противного законам не заключает», як говорилось у доносі.
- Основна освіта майбутнього основоположника української літератури – лише два роки у церковно-приходській школі у місцевого дяка. Багатьма своїми знаннями майбутній поет завдячує красуні Софії Григорівні Енгельгардт. Саме вона навчила Тараса польської і французької мови. Однак перші уроки мови Шевченко отримав все ж від лакеїв, і в Петербурзі нерідко насміхались з уже вільного митця: “Пан Шевченко бардзо добже мови по-польску, але в его мове завше ест цос хлопского”.
- Ми звикли до образу Шевченка, зображеного на портретах у вигляді втомленого вусатого чолов’яги у шапці та свиті. Втім така однобока картинка не зовсім відповідає дійсному образові Тараса. Шевченко був молодим прогресивним демократом та не любив ані надмірної пишності, ані скромної стриманості у одязі. Але у роки життя у Петербурзі, модний портретист заробляв пристойні кошти, які з радістю витрачав на модний одяг. Тарас Шевченко був доволі стильним та слідкував за модою. Зокрема, у своєму щоденнику поет писав про особливе задоволення, отримане від придбання гумового плаща-макінтоша, який коштував 100 карбованців. Для порівняння: річна зарплата Шевченка в археологічній комісії становила 150 рублів).
- У світі дуже багато пам'ятників Шевченку. Монументи поета є навіть у Америці, Китаї, Бразилії, а цифра по світу сягає 1384 пам'ятники. Більшість з них розташовані в Україні – 1256.
- Найбільший портрет Тараса Шевченка площею понад 500 м2 було намальовано у Харкові у жовтні 2014 року на стіні 17-ти поверхового будинку. Це графіті занесене до Книги рекордів України. Ширина готового малюнка становить 12 м, а висота – 43 м.
- Літературна спадщина Шевченка – це 240 поезій, з них – понад 20 поем, драма «Назар Стодоля», 20 повістей (до нас дійшло 9), щоденник, автобіографії, фрагменти двох незакінчених драм. Твори Шевченка перекладені приблизно 100 мовами світу.
- Мистецька спадщина Шевченка-художника: 210 акварелей, передусім пейзажів; 150 портретів, з яких 43 автопортрети; 27 офортів, з яких – 6 серій «Живописна Україна»; понад 230 олівцевих рисунків ландшафтів України; ескізи, етюди, начерки – на 360 сторінках рукописів та альбомів.
- Тарас Шевченко любив музику і сам грав на гармоніці. Тарас Григорович був не лише визнаним живописцем, а й захоплювався гравіруванням і ліпленням. До наших часів в оригіналах і частково в гравюрах на дереві і металі дійшло 835 картин Шевченка. Їх виконано олією, тушшю, аквареллю, свинцевим олівцем, сепією та в техніці офорта. Проте лише незначна частина художніх творів має авторські підписи, а дати створення – ще менша.
- Дещо неочікувано вшанували пам’ять Кобзаря на території невизнаної Придністровської Молдавської республіки: у 1995 році в обіг було введено банкноту у 50 тисяч рублів, на лицьовій стороні котрої був портрет українського гетьмана Богдана Хмельницького, а на зворотній – пам’ятник Шевченкові перед університетом у Тирасполі. А вже у 2002 році дизайн купюри обновили. Відтак, на банкноті у 50 рублів з’явився портрет Тараса Шевченка. Банкнота була зеленкуватого кольору, тому у свідомості молдаван «зеленими» довго лишалися не американські долари, а саме гроші з Шевченком. У 2007 році було затверджено остаточний дизайн грошей – сіро-зелений колір з незмінним Кобзарем.
- У 1964 році, коли відзначався 150-річний ювілей Великого Кобзаря, 196 населених пунктів СРСР носили ім’я Шевченка. Нині в Україні 164 населені пункти названі на честь митця. У Казахстані на його честь названо Форт-Шевченка, з 1964 по 1991 роки місто Актау мало назву Шевченко. Також однойменну назву носять 3 села, 4 селища і 8 хуторів в Адигеї, Башкортостані, Краснодарському краї та 8 областях Російської Федерації, і село у Рибницькому районі Придністров'я. Крім того, на честь Тараса Григоровича Шевченка названі морська затока в Аральському морі та вершина висотою 4 200 м на північному схилі Великого Кавказу, в Боковому хребті. Це ім'я дали їй українські альпіністи, які вперше підкорили цю кавказьку вершину у 1939 році.
- Тарас Шевченко був людиною середнього зросту. Зберігся «Формулярний список про службу лінійного Оренбурзького батальйону №1», у якому зазначено зріст рядового Шевченка 2 аршини і 5 вершків, що дорівнює 164, 46 см.
- Космічна станція «Марінер-10» на початку 70-х років минулого століття зафіксувала близько 300 кратерів, один з яких було названо на честь Тараса Шевченка. Його діаметр – 137 км. А у грудні 1976 року іменем Кобзаря було названо астероїд головного поясу 2427.
Пропонуємо Вашій увазі багатотомні видання Т. Г. Шевченка, збірники його творів, декілька видань «Кобзарів» (українською, англійською, німецькою, румунською мовами), факсимільне видання «Кобзаря» 1860 року, «Заповіт» мовами народів світу, «Буквар», поезії польською, чеською, грузинською мовами, рукописні видання. Цікаві, маловідомі факти про життєвий шлях та творчість Кобзаря Ви зможете почерпнути із книг, які широко представлені на центральному абонементі, абонементах філологічних наук, художньої літератури та у читальному залі гуманітарних наук наукової бібліотеки ім. М. Максимовича.
Запрошуємо до активного читання і відкриття незвіданих таємниць життя відомого і не зовсім Тараса Шевченка. Читайте, аналізуйте! Впевнені, буде цікаво й пізнавально!
Перегляди: 2789